Soğan Suyunun Saç Sağlığına Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

Soğan suyu, sağlıklı saç hücrelerinin üretimini artıran diyet kükürt , vücudu serbest radikallerden koruyan flavonoidler gibi antioksidanlar ve zengin antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde soğan suyu saç derisi sağlığının korunmasına, kafa derisinin enfeksiyonlardan kurtulmasına ve saç büyümesine teşvik etmektedir.

Soğan , vücuda faydalı bir besin öğesi olan yüksek diyet kükürt içerir . Soğanda bulunan diyet kükürt, özellikle kafa derisi bölgesinde sağlıklı cilt hücrelerinin üretimini artıran kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Zengin kükürt içeriği aynı zamanda saç dökülmesini ve kırılmasını en aza indirmeye yardımcı olur ve saçın uzama aşamasını artırır.

Soğan Suyunun Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Yapılan araştırmalar, soğan suyunun saç köklerine giden kan dolaşımını uyardığını ve hızlandırdığını ve bunun sonucunda yeterli beslenmeyi sağladığını göstermektedir. Soğanın vücudu serbest radikallerden koruyan flavonoidler gibi antioksidanlar içerdiği bilinmektedir. Serbest radikallerin yaşlanma sürecine katkıda bulunduğu göz önüne alındığında bu durumun saç köklerini tahrip ederek saçların incelmesine ve dökülmesine neden olabileciği olasu bir sonuçtur.

Soğan suyu, antioksidan enzim katalaz seviyesini artırarak saç uzamasını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu enzim, saçı besleyerek saç büyüme döngüsünü optimize ederek hidrojen peroksidin ayrışmasına yardımcı olur.

Soğan suyunda bulunan antioksidanlar, sa.ın parlaklığı geri kazandırarak erken grileşmeyi tersine çevirmeye ve grileşmeyi geciktirmeye yardımcı olur. Soğanın zengin antibakteriyel özellikleri, saç derinizin sağlıklı ve enfeksiyonsuz kalmasına yardımcı olarak engelsiz saç büyümesini destekler. Bu özellikler aynı zamanda kepek ve diğer kafa derisi enfeksiyonlarının kontrolüne yardımcı olur.

Soğan Suyunun Saç Sağlığına Faydaları

 1. Soğan suyu hem saç folikülünün beslenmesinde hem de saç derisindeki kayıp besinlerin geri kazanılmasına yardımcı olur.
 2. Soğan suyu içeriğindeki yüksek kükürt seviyeleri sayesinde kırılma ve incelmeyi minimuma indirmektedir.
 3. Soğan suyu kafa derisindeki enfeksiyonlara karşı savaşan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 4. Soğun suyu antibakteriyel özelliği sayesinde saç derisi enfeksiyonlarının büyük ölçüde saç kaybına neden olmasını engelleyerek saç dökülmesini azaltır.
 5. Soğan suyunda doğal olarak güçlü antioksidanları vardır, bu nedenle erken grileşmenin etkilerini tersine çevirebilir.
 6. Spğan suyu saçınızı bitlerden ve diğer böceklerden korur.
 7. Soğan suyu tutarlı kullanımı saçlara hacim kazandırır.
 8. Soğan suyu zengin antibakteriyel ve anti-fungal özellikleri sayesinde tarih boyunca kepekle mücadelede kullanılmıştır.
 9. Soğan suyu kan dolaşımını iyileştirir. Bu da saçın büyümesine katkıda bulunur.

Sağlıklı Saçlar İçin Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

Saç bakım rutinlerinize soğan suyu ekleyerek daha sağlıklı, daha hızlı büyüyen ve daha canlı görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Saç için soğan suyu kullanımı için:

İçerisinde soğan suyu barındıran bir saç kremi veya şampuan kullanabilirsiniz.

Soğan suyunun saça faydalarından en iyi sonucu almak için evde kolayca DIY maskesi yapabilirsiniz. Bal, hindistancevizi yağı ve soğan suyunu karıştırarak saçlarınızda kullanabilirsiniz.

Soğan midenize zarar vermiyorsa çiğ olarak tüketimi hem vücut sağlığının iyileşmesine hem de saç büyümesine yardımcı olabilir.

Saç için soğan suyu tarifi:

 • 2-3 soğanın suyunu cıkarın.
 • Soğan suyunun içerisine bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin.
 • Karışımı 1 çorba kaşığı zeytin yağı koyun ve iyice karıştırın.
 • Karışımı saç tellerine uygulayın.
 • 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

İlgili Mesajlar

Lavanta Esansiyel Yağının Saç Sağlığına 5 Faydası

[email protected]

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Çemen Otu Saça İyi Gelir mi? | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap