Sıkı Saç Modelleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir!

Kadınlar şık görünen bir at kuyruğu veya sıkıca bağlanmış kabarık saç modellerine bayılmaktadır. Görünüm itibariyle harika bir duruşa sahip olan bu saç modelleri, özellikle saçların gergin ve çekik olmasından dolayı sandığınızdan çok daha farklı sonuçlara sebebiyet verebilir.

Eğer ki saçınızı çoğunlukla sıkı saç modelleriyle şekillendiriyorsanız, bu durum sürekli çekilen saç köklerinin yıpranmasına beraberinde saç dökülmesine neden olabilir.

Sık sık gergin, saçları çeken ve sıkı saç modelleri yapmak, saç köklerine zarar vererek saçların kırılmasına, yıpranmasına hatta dökülmesine neden olabilir. Bu tarz saç dökülmelerine traksiyon alopesi adı verilmektedir.

Eğer ki sizde uzunca bir süre sıkı saç modelleri kullandıysanız ve şuanda saçlarınızda dökülme fark ediyorsanız sizin için hazırladığımız bir kaç ipucunu gözden geçirmeyi unutmayın. Tüm bunların yanında saç dökülmesi problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız her şeyden önce dermatolog ile görüşmeniz önerilmektedir.

Sıkı saç modellerinden kaçının. Saçlarınızı belirli aralıklarla at kuyruğu, lastikli toka veya sıkıca bağlanmış kabarık saç modelleriyle şekillendirebilirsiniz. Ancak, bu işlemi günlük saç rutininizde uygularsanız sağlıklı saçlara, sonucunda da dökülen saçlara sahip olabilirsiniz. Bu neden saçlarınızı belirli aralıklara gevşek ve rahat modellerle şekillendirmeye özen göstermelisiniz.

Saç sitilinizi gevşetin. Saçlarınızın gergin bir yapıya sahip olmaması için, geriye çekilerek yapılan saç modellerinde özellikle saç çizgisinin çevresindeki saçları biraz gevşetin. Saçınızı sıklıkla geriye çekilen sıkı modellerle şekillendirmeniz, saç çizgisinin etrafında kırılan saçlar veya saçınızı çektiğiniz noktada incelen saç tellerine neden olabilir.

İlgili Mesajlar

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Önlemenin 6 Yolu

[email protected]

Erkeklerde Saç Dökülmesine Pratik Çözüm Önerileri

[email protected]

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Neden Olur?

[email protected]

Yorum Yap