Selülit nedir

Selülit Nasıl geçer? Selülitin Nedenleri ve Doğal Tedavisi

Selülit yediden yetmişe kadınların, hayatları boyunca en büyük problemleri olmuştur. Hiçbir zaman geçmeyen ve sürekli tekrar eden, genetik olarak da varlığı sürdürür.

Yaş ile birlikte, yediğimiz gıdalardan içtiğimiz içeceklerden, spor yapıp yapmadığımız, kilo alıp verdiğimiz durumlardan dolayı değişiklik gösteren bir görüntüdür.

Özellikle yaz aylarında kadınlar, vücutlarında dışardan görünen bu çatlaklardan dolayı pek şikâyet ederler. Bunun için bir çok araştırma ve tedavi yollarına başvurmak isterler.

Bugün ki yazımızda selülitin tanımını, selülitin oluşum nedenini ve selülitten kurtulmanın 3 tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Selüloit Nedir, Nasıl Oluşur?

Selülit nedir nasıl geçer

Selüloit, deri altında birikmiş olan düzensiz görünümlü çukurlardır. Çoğunlukla kollarda, bacaklarda ve ağırlıklı olarak da kalçalarda birikmiş olan bu çukurlu görünüme halk arasında portakal kabuğu görünümü adı verilir.

Yazın en çok kafaya takılan selülit sorunu, çokça araştırılan konuların başında gelmektedir. Selülit nasıl giderilir? Diye yapılan geniş çaplı araştırmanın içinde kilo alıp vermekle diye düşünülse de, aslında kilo ile hiçbir ilgisinin olmadığı sonucuna varılır.

Selülitin ana sebebi tam olarak düzensiz beslenme, hormonal ve genetik faktörler, stres ve yaşamsal kalite tarzıyla yakından alakalıdır.

İlginizi Çekebilir: En Pratik Evde Cilt Bakımı Yapma Yöntemleri

Selülitin, kadınlardaki östrojen hormonunun düzeyi deri altında biriken yağ dokusunun giderek zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenledir ki kadınlarda, kalça, bacak gibi bölgelerde yağlar deri altında düzensiz ve dağınık bir şekilde birikim gösterebilir.

Yine buna bağlı olarak erkeklerde neden selülittin daha az göründüğünün nedeni olarak östrojen gibi hormonların daha az görünmesinden kaynaklandığı sonucunu doğurur.

Hormonal ve genetik faktörlerin yanı sıra günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden de, sigara ve alkol gibi zararlı içecekler, düzensiz uykunun yanı sıra stresli bir hayatta selülite sebebiyet veren diğer faktörler arasındadır.

Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Selülintin Kadınların canını sıkan kısmı, kolay oluşup zor gitmesidir. Haliyle bu da kadınlarda çokça can sıkmanın ötesine geçip stresi tetikleyebilecek noktaya kadar gelmektedir.

Ultrasyon, lazer tedavisi, subzisyon ve akustik dalga gibi estetik merkezler, ile iletişim haline geçip uygun tedavi yöntemini doktorunuz sayesinde belirleyebilirsiniz.

Evde Selülitten Kurtulma Yolları

Evde beslenme düzeninizi değiştirerek selülitten kurtulabilirsiniz. Fast food gibi hazır yiyeceklerin yanı sıra fazla yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Karbonhidrat tüketimini azaltmanın yanında, sigara ve alkol kullanımınız varsa bunları da terk ederek kısa süre de etkileyici bir sonuca varabilirsiniz.

Lif oranı yüksek sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra, yeşil yapraklı besinleri artırarak, günlük su tüketiminizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ciltte Koyu Leke: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Egzersiz Yaparak Selülitlerden Kurtulma

Selülit masajı yaparak vücuttaki kan dolaşım hızını artırarak selülitten kurtulabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu Selülit masajını yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. İlk olarak Selülit masajı yaparken kullanacağınız masaj yağlarının, sizde yan etki yapıp yapmayacağınızı öğrenmenizde fayda olacaktır.

Selülite Hangi Masaj Yağları İyi Gelir?

Aktarlarda kolaylıkla temin edilebilen Portakal yağları, lavanta yağları, biberiye yağları, jojoba yağları ve limon yağları gibi tamamen saf olan yağlar selülitin yok olmasında faydalıdır.

Selülit masajına başlamadan önce mutlaka vücudun bir yerinde alerjik reaksiyon gösterip göstermediğiniz önceden test etmenizde fayda olacaktır. Bunu için on beş dakika beklemeniz yeterlidir.

Editörün Önerisi

İçeriğindeki Guarana, Glikolik Asit, Hyalüronik Asit ve Kafein sayesinde, selülit oluşumunu önlemeye yardımcı  olan Uraw Selülit Jeli ile kısa sürede yaşadığınız problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Selülit jeli
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit masajı yaparken bazı özel teknikleri uygulamak vücudunuz için son derece önem arz etmektedir. Dolaşım sistemini bozmamak için vücudunuza nazik ve yavaş bir şekilde masaj yapmaya özen gösterin.

Regl ya da Hamilelikte Selülit Masajı Yapılır mı?

Dikkat etmeniz gereken bir noktaya değinmekte fayda vardır. Eğer regl ya da hamilelik dönemindeyseniz Selülit masajından uzak kalmanız gerektiğini hatırlatalım. Selülit masajının nasıl yapıldığına dair bilgileri uzman doktorunuzdan öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Selülit Masajı Yapılırken At Kılı Fırçası Kullanılabilir mi?

At tımarı yapılırken doğal olarak üretilen fırçalar kullanılır. Dikkat etmiş iseniz atlar tımar edilirken bacakların daha çok fırçalandığını göreceksiniz. Buradaki fırçalama işlemi dolaşım hızını artırmaktadır.

Dolaşım hızını artırmada oldukça yardımcı olan bu fırçalar bir yandan ne yazık ki cilde zarar veriyor. Bunun içindir ki bu sert fırçalar selülit masajı için önerilmemektedir.

İlgili Mesajlar

En Pratik Evde Cilt Bakımı Yapma Yöntemleri

[email protected]

Cilt Kuruluğu Nedir? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Uraw Aydınlatıcı Krem

[email protected]

Yorum Yap