Sedef Hastalığı: Saç Dökülmesini Azaltmanın 10 Yolu!

Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı, birçok semptomla beraberinde saç dökülmesine de neden olabilir. Bazı bireylerde az miktarda dökülme rastlansa da kimi hastalarda ciddi saç kayıpları yaşanabilir. İyi olan ise saç derisi sedef hastalığı atlatıldıktan sonra saçlar yeniden uzama eğilime girmektedir. Bu yazımızda sedef hastalığı sonrasında eski sağlıklı saçlarınıza kavuşmanıza yardımcı olacak 10 altın kuralı sıraladık. İşte sedef hastalığı sonrası saç dökülmesini önlemenin yolları…

1. Saçlarınızı nazikçe tarayın.

Saç derisi sedef hastalığının tedavisinde, saçlarınızı sıkı ve gergin modellerden uzak tutmanız oldukça önemlidir. Öte yandan duş sonrası karışan saçlarınızı açmak için saç tipinize uygun bir saç kremi kullanmaya özen gösterin. Tüm bu işlemleri uygularken saçlarınızı nazikçe taradığınızdan emin olun. Tarağın fırçasını hassas ve yaralanmaya açık hale gelebilen kafa derinize bastırmayın.

2. Saç derinize tedaviyi yaptırın.

Saç derisi sedef hastalığı şikayeti olan hastalar, doktor kontrolü dahilinde ilaçlı veya ilaçsız doğal bitki özlü şampuanlar kullanmaktadır. Sizin için hangisinin daha doğru oalcağına karar vermek için saç derinizi tedavi ettirmeyi ihmal etmeyin.

3. Tırnaklarınızı kısa tutun ve uçların pürüzsüz olması için törpüleyin.

Kafa derisi sedef hastalığı kaşıntılı olabilir ve kafa derinizi kaşımaktan kaçınmanızı zorlaştırır. Kısa ve pürüzsüz tırnaklara sahip olmak, saçınızı gevşetecek veya kafa derinizin kanamasına neden olacak kadar sert çizilmenizi engelleyebilir.

4. İlaçlı bir şampuan kullanıyorsanız, alternatif şampuanları deneyin.

Saç derinizi ve saçınızı aşırı derecede kurutmaktan kaçınmak için, bir gün ilaçlı bir şampuan, bir sonraki yıkamada ilaçsız, yumuşak bir şampuan kullanmayı deneyin. Kuru saçın kırılma olasılığı daha yüksektir ve bu da saç dökülmesine neden olabilir.

5. Her şampuandan sonra saç kremi kullanın.

Bu, saç derinizin daha az kuru hissetmesine yardımcı olabilir. İlaçsız bir saç kremi kullanmak, ilaçlı bir şampuanın kokusunu azaltmaya da yardımcı olabilir. Tüm bunların yanında saç kremleri saçın nemini arttırmada ve saçın daha kolay açılmasına yardımcı olmaktadır. Her daim doğru ve saç yapınıza uygun saç kremi seçtiğinizden emin olun.

6. Saçınızın kurumasını bekleyin.

Saçlı deri sedef hastalığınız olduğunda, kafa deriniz aşırı derecede kuru hale gelmektedir. Saçınızın ve kafa derisinin eski nemini kazanması için kuruluğa neden olabilecek saç bakım ürünlerinden veya ısıl işlemden uzak tutmanız gerekmektedir. Özellikle saçlarınızı duş sonrasında fön makinesiyle kurutmak yerine havlu yardımıyla kendi haline bırakmanız önerilmektedir. Saç kurutma makineleri saç derinizin daha da fazla kurumasına yol açabilir.

7. Kafa derinizle oynamayın.

Sedef hastalığı olan birçok birey, kafa derisinde meydana gelen kaşıntı hissinden dolayı saç diplerine sıklıkla baskı uygulamaktadır. Genellikle şiddetli kaşıntılarda kafa derisini bastırarak kaşıma gibi durumların yaşandığı bu saç hastalığında, kafa derinizdeki kabukları kavlatmaktan ve kaşıntı esnasında kafa derinizi çizmekten kaçının. Kısacası kafa derinizle oynamayın!

8. Saç bakım ürünlerinizi test edin.

Saç boyası, düzleştirici ürünler ve saç spreyleri kullanmak sizi saçlarınız konusunda mutlu edebilir ancak aynı zamanda bu tarz ürünlerin saçınızı kurutabileceğini ve saç derisini tahriş edebileceğini unutmayın.Bir saç bakım ürününü kullanmadan önce, saç derinize az miktarda sürün ve bir süre bekleyin.Saç deriniz birkaç saat içinde tahriş olursa, o ürünü tekrardan saçlarınızda veya kafa derinizde kullanmayın.

9. Tedavide kullanılan yöntemler ağır geliyorsa doktorunuzla paylaşın.

Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı tedavisinin size ağır geldiğini düşünüyosanız veya cildinizde farklı semptomlara rastlıyorsanız bunu doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. Kafa derisindeki deri kalındır, bu nedenle kafa derisi sedef hastalığı tedavisi genellikle diğer bölgelere uygulanan tedaviden daha güçlüdür. Eğer ki uygulanan tedavi kafa derinize zarar veriyorsa bu durumu dermatoloğunuza söyleyin.Dermatoloğunuz tedavileri değiştirebilir veya mevcut tedaviyi kullanma şeklinizi değiştirebilir.

10. Saç dökülmenizi durduracak hiçbir şey yoksa doktorunuzla konuşun.

İnsanlar birçok nedenden dolayı saçlarını kaybedebilir. Tüm bunların yanında saç dökülmesi probleminiz kafa derisi sedef hastalığınız dışında bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, bir dermatolog muayenesine görünerek saç dökülmesine neden olan durumun teşhis edilmesi olacaktır.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gece Saçınıza Nasıl Bakmalısınız?

[email protected]

Erkek Tipi Kellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Saç Dökülmesini Doğal Yollarla Durdurmanın 5 Kolay Yolu

[email protected]

Yorum Yap