Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bu 8 Gıdayı Tüketin!

Saç dökülmesi genç yaşlı hemen her bireyin korkulu rüyası olarak bilinmektedir. Normal bir insan bünyesi günde ortalama 50 ile 100 saç teli dökmektedir. Bu oldukça normal bir dökülme olarak kabul edilirken bazı bireylerde bu sayı çok daha fazla olabilmektedir. İşte bu durumda saç dökülmesi problemi yaşadığınızın en büyük göstergesidir. Saç dökülmesi yaşayan bireyler doğal saç maskesi, bitki özlü şampuanlar ve uygun bakım rutinleri ile dökülmeleri en aza indirgemeye çalışmaktadır. Tıpkı dış bakım rutinlerinin faydaları gibi iç beslenme de saçlarınızın dökülmesini önlemede oldukça önemlidir. Bu yazımızda saç dökülmesi problemini azaltmanıza hatta durdurmanıza yardımcı olabilecek besin kaynaklarını listeledik. İşte saç dökülmesini önleyen 8 yiyecek önerisi…

1. Ispanak

Ispanak, saçların yeniden büyümesi için harika bir vejetaryen besindir. Ispanak harika bir demir , A ve C vitamini ve protein kaynağıdır. Demir eksikliği saç dökülmesinin ana nedenidir ve ıspanak sadece demir açısından zengin değildir, aynı zamanda saç için doğal bir saç kremi görevi gören sebum içerir. Aynı zamanda bize omega-3 asit, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir sağlar. Bunlar sağlıklı bir saç derisinin ve parlak saçların korunmasına yardımcı olur.

2. Yumurta ve Süt Ürünleri

Yumurta ve süt ürünleri saç büyümesi ve kalınlaşması için harika gıdalardır. Süt, yoğurt ve yumurta, proteinler, B12 vitamini, demir, çinko ve Omega 6 yağ asitleri gibi temel besinlerle yüklenir. Süt ürünleri ayrıca saç dökülmesiyle savaştığı bilinen harika bir biotin (Vitamin B7) kaynağıdır.

3. Ceviz

Saç dökülmesini durdurmak için diyetinize biraz ceviz ekleyin . Ceviz, kafa derisini ve saç köklerini güçlendiren ve saç derisini besleyen biotin, B vitaminleri (B1, B6 ve B9), E vitamini, bol protein ve magnezyum açısından zengin ender besinlerdendir.

4. Mercimek

Mercimek, saçınız için gerekli besinlerden olan protein, demir, çinko ve biotin ile yüklüdür. Tüm bunların yanı sıra mercimek, cildin ve saç derisinin çok ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin sağlığına kavuşması için gerekli olan folik asit ile doludur ve böylece saçınızı güçlendirir ve kırılmasını önler.

5. Arpa

Arpa, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan E Vitamini ile yüklüdür. Arpa ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan ve saç köklerinizi güçlendiren demir ve bakır açısından da zengindir.

6. Keten Tohumu

Keten tohumu , saç derinizin saç şaftına ve hücre zarlarına kolayca ulaşan ve folikülleri besleyen Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca keten tohumu saçınıza esneklik kazandırır ve böylece kırılmayı önler. Vücudunuz bu temel yağ asitlerini üretemediğinden, onları yediğiniz besinlerden almanız gerekir ve keten tohumu bu yağ asitlerini kazanmak için harika bir besin kaynağıdır.

7. Tavuk

Saçınız proteinlerden oluşmaktadır ve bu nedenle diyetinizde yüksek kaliteli protein açsından zengin besinler tüketmek saç sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Tavuk, ihtiyacınız olan proteini almak için harika bir besin kaynağıdır. Eğer vejetaryen iseniz, saç sağlığını geliştirmek için soya peyniri (tofu) ve yer fıtığı tüketebilirsiniz.

8. Havuç

Havuç sadece gözlerinize iyi gelmez, aynı zamanda saçlarınız için de harika bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda havuç doğal bir saç kremi görevi gören ve saçınızın kırılmasını önleyen A Vitamini ile doludur. Tüm bunların yanı sıra tatlı patates, A vitamini açısından başka bir harika besindir.

İlgili Mesajlar

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Neden Olur?

[email protected]

Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

[email protected]

Sıkı Saç Modelleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir!

[email protected]

Yorum Yap