Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Saçkıran Nedir?

Alopesi Areata olarak adlandırılan saçkıran, vücudun kendi saç köklerine saldırdığı ve herhangi bir bölgesinde saç kayıplarına neden olabildiği bir çeşit cilt problemidir. Kişiden kişiye bulaşmayan saçkıran hastalığı, kafa derisinde yuvarlak veya oval bir kel yamalar oluşturarak kendini göstermektedir.

Tedavi edilmesi durumunda saç kayıplarının azaltılması hatta durdurulması mümkün olan bu hastalıkta saçlar bazen tedaviye gerek duyulmadan eski sağlığına kavuşabilir. Hemen hemen her yai grubunda rastlanabilen saçkıran hastalığı, özellikle 30-60 yaş arası erkekleri etkilemektedir.

Saçkıran Ne Zaman Başlar?

Saçkıran her yaşta kendini gösterebilen bir cilt hastalığıdır. Çoğu zaman çocukluk ve gençlik yıllarında gelişen bu hastalık, özellikle yetişkin bireylerde daha sık meydana gelmektedir. Genç yaşlarda meydana gelmesi durumunda uygun tedavi ve bakım yöntemlerinin uygulanmasıyla saçlar kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir. Öte yandan saçların eski sağlığına kavuşması durumunda tekrar saç kayıpları görülebilir veya saçlar sağlıklı olarak uzamaya devam edebilir.

Saçkıran Kalıtsal mı?

Bir ebeveyn veya yakın akrabada saçkıran varsa, çocuğun saçkıran hastalığına yakalanma riski daha yüksek olmaktadır. Risk her ne kadar büyük olursa olsun, bu çocuğun alopesi aretaya kesin olarak yakalanacağı anlamına gelmemektedir.

Saçkıran Hastalığı Türleri

Saçkıran hastalığı her bireyde farklı şiddet ve semptomlarla kendini gösterebilir. Bu durum hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişebileceği gibi aynı zamanda alopesi areatanın türüne bağlı olarak da farklılık gösterebilir. En yaygın görülen saçkıran türleri arasında:

Alopesi Areata: Tıp dilinde kel anlamına gelen alopesi ve düzensiz anlamına gelen areata, genellikle kafa derisi başta olmak üzere sakal bölgesi, kaş, kirpikler, koltuk altları, burun içi ve kulaklar dahil olmak üzere tüm vücutta gelişebilen düzensiz kellik durumudur.

Alopesi Totalis: Bu hastalık tipi genellikle bireyin kafa derisindeki tüm saçlarını kaybetmesine ve bu nedenle tamamen kel kalmasına neden olmaktadır.

Alopesi Universalis: Nadir olarak görülen bu hastalık, bireyin saçlarını tamamen kaybetmesine ve beraberinde vücudun tüm tüylü bölgelerini dökmesine neden olmaktadır.

Saçkıran Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Saçkıran genellikle kafa derisinde saç dökülmesine neden olurken vücudunuzun herhangi bir yerinde kıl kaybına yol açabilir. Bazı kişilerde kirpikler, kaşlar, koltuk altları veya sakal bölgesi gibi vücudun başka bölgelerinde kıl kayıplarına neden olabilir. Hastalık kendini gösterdiği bölgede kızarıklık, enfeksiyon veya yara izi meydana getirmemektedir. Hastalığın en yaygın belirtisi, kafa derisinde yuvarlak veya oval kel yamalardır.

Saçkıran Sebepleri Nelerdir?

Otoimmün bir hastalık olan saçkıran, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun bir bölümüne saldırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saçkıran olan bireylerde bağışıklık sistemindeki hücreler saç köklerine saldırır. Saç folükülüne yapılan bu saldırı, saç kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Bağışıklık sisteminin gerçekleştirdiği bu saldırı ne kadar fazlaysa, o kadar çok saç dökülmesi meydana gelmektedir. Saldırı her ne kadar saç dökülmesine neden olsa da nadiren saç köklerini tamamen yok edebilir. Bu da saçlarınızın yeniden uzamayacağı anlamına gelmektedir.

Saçkıran Kimlerde Görülür?

Saçkıran hemen her yaşta bireyde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Tüm bunların yanında bazı insanların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Saçkıran hastalığına yakalanan bireylerin yaklaşık %10-%20’lik kısmı kalıtsal nedenlere bağlı olarak bu hastalığa yakalanmaktadır.

Astım, saman nezlesi, atopik dermatit, tirodi hastalığı ve down sendromu gibi hastalıklara sahip kişilerin saçkıran geliştirme riski daha yüksektir.

Kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavi yöntemlerine sahip bireylerde alopeti areata olma riski daha yüksektir.

Saçkıran Tedavi Edilebilir mi?

Bu hastalığın kesin olarak tedavisi bulunmamaktadır ancak saçlar eski sağlığına yeniden kavuşturulabileceği gibi saç çıkması mümkün hale getirilebilir. Bazı insanlarda saç uzaması herhangi bir tedavi gerektirmeden gerçekleşirken bazı bireylerde oral veya topikal tedaviler gerekebilir. Öte yandan hastalık tedavi edilmediğinde yeniden uzayan saçlar tekrar dökülebilir. Saçkıran hastalığını hafifletmek ve iyileştirmek için uygun saç bakım ürünlerinin uygulanması son derece etkili bir çözüm olmaktadır.

Saçkıran Vücutta Neleri Etkiler?

1. Saçkırana yakalanan erkekler, kafa derisinde saç dökülmelerine şahit olabileceği gibi sakal bölgesinde boşluklar ve dökülmeler yaşayabilir.

2. Saç derisinde meydana gelen dökülmeler genellikle yuvarlak veya oval yamalara neden olmaktadır.

3. Saçkırana yakalanan bazı bireyler, ophiasis olarak adlandırılan saçlı deri üzerinde şeritler halinde uzanan saçsız deri bölgeleri oluşturabilir.

4. Saçkıran aynı zamanda yaygın saç dökülmesine neden olarak bir kişinin kafasında çok az saç kalmasına neden olabilir hatta bazı bireylerde tüm saçların dökülmesine neden olabilir.

5. Saçkıran, kirpiklerin veya kaşların bazense her ikisininde kısmen veya tamamen dökülmesine neden olabilir.

6. Saçkırana yakalanan bireylerin %10 ile %20’lik kısmında kırmızı tırnaklar, çukurlar, hissedilecek kadar sertleşen tırnaklar meydana gelebilir.

7. Çok fazla saç dökülmesi olan kişilerde kırılgan ve narin tırnaklar görülebilir.

İlgili Mesajlar

Erkeklerde Kepek Sorunun Nedenleri ve Çözümleri

[email protected]

Kuru Saçların 5 Nedeni ve Çözümü

[email protected]

Saç Kırıkları İçin Doğal Maske Tarifleri

[email protected]

Yorum Yap