Saç Sağlığının Korumasına Yardımcı Olan 5 Vitamin ve Mineral!

Vitaminler ve mineraller, saç yapısının korunması dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelerin işlevi içi hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı ve parlak saçların temelinin saç köklerinde yattığını unutmayın. Saç köklerini oluşturan hücreler, vücutta en hızlı değişim yaşayan hücrelerdir. Foliküllerin saç üretmeyi bırakması veya kuru, cansız ya da kırık teller oluşturması, saç üreten hücrelerin çok hızlı bir şekilde etkilendiği anlamına gelmektedir. Bu durum saçların yıpranmasıyla kalmaz ayrıca saçların dökülmesine de sebep olabilir. Peki daha güclü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için nasıl beslenmek gerekiyor?

Kaliteli saç bakım ürünleri ipeksi saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir ancak gerçekten daha uzun ve daha güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız günlük beslenme düzeninize saç uzamasını destekleyen bazı vitaminler eklemeniz gerekecektir. Doğal yöntemlerle saç uzamasını kolaylaştıran en iyi vitamin ve mineral seçenekleri….

1. Demir

Yapılan araştırmalar birçok saç dökülmesi, saç kırılması ve kepek oluşumu gibi durumların demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceğini göstermektedir. İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan bu mineral, saç hücrelerinin beslenmesine katkıda bulunmaktadır.

Kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki hücrelere oksijen taşımasına yardımcı olmasıyla bilinene demir, bu işlem sayesinde saç uzaması dahil olmak üzere vücudun diğer fonksiyonlarının sağlıklı ilerlemesi için son derece önemlidir. Eksikliği durumunda kansızlığa ve saç dökülmesine neden olan demiri yumurta, kırmızı et, ıspanak, mercimek gibi yiyeceklerden alabilirsiniz.

2. Biyotin

B grubu vitaminler ailesinde yer alan biyotin, güzellik vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Saça ve cilde kattığı olumlu etkileriyle ön plana çıkan bu vitamin, yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duyan saçların beslenmesine yardımcı olmaktadır. Saçlar vücudumuzda hayati bir organ olarak algılanmadığı için vücudumuz vitamin ve mineralleri ilk olarak organlara vermektedir. Bu nedenle saçınızın ihtiyaç duyduğu besinleri kolayca alması için biyotin gerektiğini unutmayın.

Biyotin, vücuda alınan besinlerin sentezlenmesi ve emilmesiyle görevlidir. öte yandan karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Birçok enzimin yapısına girerek onları aktif hale getiren biyotin, hücre büyümesinde ki etkisi sayesinde saçın sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Eksikliği durumunda saçta beyazlama, kuruluk, incelme, yıpranma, saç renginde matlaşma ve saç dökülmesinde artış görülebilir.

3. Omega-3 Yağ Asitleri

Cilt sağlığının korunmasında büyük bir paya sahip olan Omega-3 yağ asitleri, kafa derisinin beslenmesine, elastik bir dokuya sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Kepek, egzama ve sedef hastalığı gibi en yaygın cilt problemleri riskini azaltmada son derece etkili olan bu yağ, kafa derisinde meydana gelebilecek saçlı deri hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur.

Balık yağı gibi temel yağ asitleri saç derisinin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle Omega 3 olarak bildiğimiz yağ asiti, saç derisinin kan dolaşımının düzenlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu da saçların kuru, cansız, soluk ve kırılgan olmasını engellemektedir. Öte yandan Omega-3 yağ asitleri saçların daha parlak ve pürüzsüz görünümesine yardımcı olmaktadır.

4. D3 Vitamini

D vitamini, saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki hemen hemen her hücrede gen ekspresyonunu düzenler ve normal hücre büyümesi ve replikasyon döngülerini teşvik etmekle görevlidir. Yeterli miktarda D vitamini almamak , saç köklerindeki hücrelerin düzgün bir şekilde değiştirilmemesine neden olabilir. Bu da zamanla saçların incelmesine ve saç dökülmesine neden olabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamininin yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Eksikliği durumunda saç saçkırana dahi sebep olabilen D vitamini, yağlı balıklar, bazı mantar çeşitleri dahil olmak üzere direkt olarak güneş ışınlarından vücuda alınmaktadır.

5. C Vitamini

C vitamini protein metabolizmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. C vitamini eksikliğinin saç dökülmesine bağlı olduğunu ve yeterli C vitamini tüketiminin saç sağlığının bozulmasına ve bağırsaklardaki protein emilimini artırdığını bilinmektedir.

Saçı serbest radikallere karşı koruyan temel bir vitamin olma özelliğine sahip C vitamini, saç derisi de dahil olmak üzere vücudun kan dolaşımını arttırmakla görevlidir. Saç büyümesini hızlandırmasıyla bilinen C vitamini, aynı zamanda saçların yıpranmasına, incelmesine veya kırılmasına engel olarak saç yapısının korunmasına katkı sağlar. Eğer ki kuru ve kırılan saçlara sahipseniz C vitamini eksikliğiniz olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

Elma Sirkesinin Saç Sağlığına 6 Mucizevi Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Hindistancevizi Yağının Saç Sağlığına Faydaları ve Kullanımı

[email protected]

Yorum Yap