Saç Sağlığı İçin Kil Maskesi | Doğal Saç Bakım Önerileri

Kil, içerisinde bol miktarda mineral elementleri içeren ve volkanik kül, tortu, toprak veya kaya gibi farklı kaynaklardan elde edilen doğal bir toprak çeşididir. Yüzyıllardır cilt ve saç bakımında sıklıkla tercih edilen kil maskeleri, saçı detoksifiye etmek, saç ve saç derisinde biriken kir ve fazla yağları gidermek, nem oranını arttırmak ve optimum saç büyümesi desteklemek için kullanılmaktadır.

Killerin emici doğası, onları bakterileri gidermek, detoksifiye etmek veya saçtaki kir birikimini gidermek için kullanılabilen güçlü ürünler haline getirir. Kil hem pozitif hem de negatif yüklüdür. Kil yapısının geniş yüzeyi negatif iyonlara sahipken, küçük bir kısmı birkaç pozitif iyon içermektedir.

Kili suyla karıştırdığınızda ne olur? Su iki kutupludur, yani hem negatif hem de pozitif yüke sahiptir. Kile su eklemek kilin şişmesini ve yüzey alanını artırmasını sağlar. Pozitif kil iyonları daha sonra negatif iyonlara çekilir. Negatif kil iyonları pozitif tarafa yapışır. Bu, saça sayısız faydası olan güçlü bir bileşen anlamına gelmektedir.

Peki saçınıza kili sürdüğünüzde ne olur? Saça kil uyguladığınızda birkaç kimyasal ve fiziksel aktivite gerçekleşir. Kilin içerisindeki magnezyum, silika ve potasyum gibi mineraller saç telleri tarafından emilir. Negatif ve pozitif iyonların elektromanyetik aktivitesi bakterileri yok eder ve toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca kil, kafa derisini yağlarda ve kir birikintilerinden arındırır.

Kilin Saç Sağlığına Faydaları

Kil, toksinleri saçınızdan ve saç derinizden uzaklaştırma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Özel içeriği sayesinde ağır metaller ve toksinler kil partiküllerine adsorbe edilerek kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olur.

Kil, silika, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerle doludur. Bütün bunlar saçı besler ve saç büyümesi için gerekli olan temel besinleri sağlar.

Kil, saç derinizi kepekten arındırır ve rahatlatır. Sağlıklı saç derisi, sağlıklı saç büyümesi demektir.

Saç için kil maskesi kullanımı hasarı tersine çevirerek zarar görmüş saçların onarılmasına yardımcı olur.

Kil maskesi saçın daha kolay şekil almasına ve toplanmasına yardımcı olur. Ayrıca saça doğal bir parlaklık kazandırır.

Kil, saç telleri ve saç derisi arasında pH dengesi oluşturma yeteneğine sahiptir.

Kil, saç büyümesini teşvik etme özelliğine sahiptir. Kilin nemlendirme, detoksifiye etme, arındırma, kan dolaşımını iyileştirme ve kafa derisini yatıştırma özellikleri saçın büyüme hızını arttırır.

Kilin Saç Sağlığı Üzerindeki Olumlu Etkileri

Kil-su karışımı çok fazla negatif iyonik enerjiye sahiptir. Yani saçınızda bakteri olduğunda bu iyonların elektrik alanları bakterilerin duvarlarında elektrolize neden olarak bu bakterilerin yok olmasına neden olur.

Kil kuruduğunda ve saçta büzüldüğünde, kuruma ve büzülme sonucu oluşan gözenek boşlukları ıslanır ve yağlı birikimi hapsederek saçı rahatlatır.

Bentonit kili, saçınızın büyümesi ve gelişmesi için harika olan kalsiyum, magnezyum ve demir açısından oldukça zengindir.

Yaygın olarak ‘Beyaz veya Çin kili’ olarak bilinen kaolin kili, saç tellerinde meydana gelen incelmeleri iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan mükemmel bir silika kaynağıdır.

Kil, kafa derisindeki kan dolaşımının iyileştirilmesine yardımcı olur ve saç köklerinin maksimum besin kaynağı elde etmesini sağlar. Bu da saç büyüme hızını arttırmaktadır.

Atlas dağlarında çıkarılan kırmızımsı kahverengi rhassoul kili, içeriğinde bol miktarda silis, demir, magnezyum ve sodyum barındırmaktadır. Rhassoul kilindeki doğal silika bileşeni ölü hücrelerin kafa derisi gözeneklerinden arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu kil saç derisinden olduğu kadar saç diplerinden de kir ve fazla yağı çekme özelliğine sahiptir.

İlgili Mesajlar

Yüksek Porozite Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Yorum Yap