Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç nezlesi, saçın uzun süreli ıslak kalması sonucunda ortaya çıkan bir çeşit saç problemidir. Genellikle deniz, havuz ve duş sonrasında ıslak bırakılan saçların yol açtığı saç nezlesi hastalığı, aynı zamanda yüksek sıcaklığa ve kimyasala maruz kalan saçların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen saç nezlesi sorunu hakkında tüm merak edilenler….

Saç Nezlesi Neden Olur?

Halk arasında saç nezlesi olarak adlandırlan rapunzel hastalığı, genellikle saç derisinde yanma, kaşıntı, batma ve ağrı hissi ile kendini göstermektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında ki temel sorun, saçların aşırı sıkı modellerle şekillendirilmesidir. Bu işlem sonrasında saçlar kafa derisine baskı uygulayarak saç köklerinin zarar görmesine ve kafa derisinin hava almamasına neden olmaktadır. Tüm bu durumlara bağlı olarak saç yapısının dengesi bozularak saç köklerinde kopma ve dökülmelere neden olmaktadır.

Saç nezlesine sebep olan diğer bir durum ise aşırı uzun saçların yıkandıktan sonra kurutulmamasıdır. Hastalık tıpkı soğuk kış aylarında duş sonrası dışarı çıkan ve hastalanan insanlara benzetilmektedir. Yani ıslak kalan saçlar soğuk ve rüzgar karşısında gücünü kaybederek savunmasız hale gelmektedir. Bu da saç nezlesinin oluşmasına davetiye çıkartan en yaygın durumdur.

Öte yandan saçların sıklıkla kimyasal boya ve bakım ürünlerine, jölelere, saç şekillendiricilerine ve yüksek ısı kaynağına maruz bırakılması da saç nezlesine neden olabilir. Tüm bu işlemler saç köklerini zayıflatarak kafa derisini tahribata uğratmaktadır. Sonuç olarak yıpranmış ve kırılmış saçlarla beraberinde ağrıyan, yanan ve kaşınan kafa derisidir.

Saç Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Saç nezlesi olarak adlandırılan bu hastalığın en yaygın belirtisi, kıl köklerinde meydana gelen batma ve yanma hissidir. Semptomlar beraberinde şiddetli ağrı ve kaşıntıya da sebep olmaktadır. Durumun fark edilmemesi veya ciddiye alınmaması durumunda saç diplerinde tahribat artarak ağrı hissini arttırmakta ve saçların dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok saç hastalığında olduğu gibi saç nezlesinin de kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığın önlenmesi ve semptomlarına rtış göstermemesi için saç nezlesine sebebiyet veren durumun belirlenmesi gerekmektedir. Eğer ki saçlarınızı yüksek ısı işlemlerine maruz bırakıyorsanız tüm bu durumlardan vazgeçmeniz alabileceğiniz en büyük önlemler arasındadır. Öte yandan duş sonrası saçlarınızı ıslak bırakıyorsanız bir havlu yardımıyla fazla suyun emilmesini sağlamak ve hemen ardından düşük ısı ayarında saçlarınızı kurutmak saç nezlesi semptomlarını ciddi ölçüde azaltmaktadır. Eğer ki aldığınız önemlere rağmen semptomlarda bir azaltma veya hafifleme görmüyorsanız, derhal doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Saç Nezlesi Nasıl Önlenir?

Her saç hastalığı oluşumu riskinde olduğu gibi saç nezlesi problemini de önlemek için saç bakımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçlarınızı her daim bitki özlü doğal şampuanlar ve saç kremleriyle beslemeniz gerekmektedir. Öte yandan kafa derinize baskı uygulayan saç modellerinden uzak durmanız da saç nezlesi için alabileceğiniz önlemler arasındadır. Aynı zamanda sürekli saç boyatma veya saç şekillendirme işlemlerine ara vermek veya olabildiğince aza indirgemek te saç nezlesi olma riskinizi azaltan durumlar arasındadır.

İlgili Mesajlar

En Etkili Doğal Kepek Önleyici Tavsiyeleri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Saç Derisi Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Saç Kırıkları İçin Doğal Maske Tarifleri

[email protected]

Yorum Yap