Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Önlemenin 6 Yolu

Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Yanlış ürün kullanımı, mevsim geçişleri, bazı hastalıklar, genetik gibi birçok nedeni vardır. Saçın normal bir oranda dökülmesi gayet doğaldır. Fakat saçların dökülme oranı arttıysa bu tehlike bir durum haline gelmiş demektedir.

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sizler için saç dökülme nedenlerini ve nasıl önleyebileceğinizi bu yazımızda ele aldık.

İlginizi çekebilir. Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

Saç Neden Dökülür?

Saç Neden Dökülür?

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Saç dökülmesi saç sağlığımız için olması gereken bir durumdur. Zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek için dökülürler ve saç köklerinden sağlıklı saçlar meydana gelir. Ancak bunun belli bir oranı olması gerekir. Bilimsel olarak dökülen saç teli oranı, toplam saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçtiği zaman bu sağlıksız bir dökülme yaşandığı anlamına gelir.

Stresli yaşam, tiroit hormonunun dengesizliği, doğum kontrol hapı kullanımları, doğum süreci, emzirme süreci, menopoz dönemi kadınlarda saç dökülmelerini tetikler. Saç bakımı adı altında yapılan perma, fön vb. diğer işlemler saç derisinin aşırı ısıya maruz kalmasına ve uzun vadede saç dökülmesine yol açar.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Beslenme alışkanlığınızı değiştirerek, saç dökülmesini yavaşlatabilirsiniz. Eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme şeklini alışkanlık haline getirirseniz, yeterli miktarda mineral, vitamin ve demir ihtiyacınızı karşıladığınızdan saç dökülmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Saç kaybının engellenmesi için alınan önlemler sadece saça yönelik uygulamalarla sınırlı değildir. Kişinin yaşı, genel sağlığı ve beslenme düzeni de bu konuda önemli rol oynar. Çinko, selenyum, B vitaminleri gibi düzenli beslenme ile alınması gereken vitamin ve minerallerle saç bakımı desteklenmelidir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi probleminin önüne geçmek istiyorsanız aşağıda sizler için başlıklar halinde derlediğimiz maddelere dikkat etmeye çalışın, bu maddeler sadece saç dökülmesini azaltmaz, aynı zamanda bu saç problemini yaşamamanıza da yardımcı olur.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Stres

Stres

Stres, düzensiz ve sağlıksız beslenmeye, uyku sorunlarına yol açabilir. Sağlıksız bir beslenme ve düzensiz bir uykuyla ise yavaş yavaş saçların dökülmesine sebep olacaktır. Bu yüzden saçın dökülmesini önlemek için öncelikle stres ve sıkıntıdan uzak durmak gerekmektedir.

2- Doğru Şampuan

Doğru Şampuan

Saç tipine uymayan bir şampuan kullanmak, saçları yorar ve dökülmesine sebep olur. Saçın tipine ve türüne uygun olan bir şampuan kullanmak saç dökülmesinin önüne geçebilmektedir. Şampuan seçimi yaparken saçınızın ne istediğinden emin olun, ve ona göre bir şampuan seçimi yapın.

3- Saç Yıkama Aralığı

Saç Yıkama Aralığı

Saçlarınızı çok sık yıkamak ya da çok uzun arayla yıkamak saçınızın dökülmesine neden olabilir. O yüzden saçınızı haftada 2-3 kez yıkamanız yeterli olacaktır.

4- Dikkatli Kurulayın

Dikkatli Kurulayın

Size basit gibi gelebilir ama saç kurutmanın önemi saç dökülmesinde oldukça fazladır. Eğer saçınızı havlu ile kurularken fazla ve sert bir şekilde havlu ile temas ettirirseniz, saçınızda dökülmeler meydana gelir. Ya da kurutma makinesi ile kurutuyorsanız, en yüksek ısıda ve en yüksek hızda saç kurutmak aynı şekilde saçların dökülmesine neden olur. Saçlarınızı kuruturken oldukça kibar davranmaya özen gösterin.

5- Saç Modelleri

Saç Modelleri

Yaptığınız saç modellerinin de saçınızın dökülmesi üzerinde etkisi fazladır. Eğer saçınızı sürekli olarak örgü, at kuyruğu ve topuz yapıyorsanız saçınızda dökülmeler meydana gelir ve bu dökülmeler ciddi bir sorun haline gelebilir. Uyumadan önce mutlaka saçlarınız açık bir şekilde uyuyun.

6- Kozmetik Ürünler

Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünlerin içinde bulunan kimyasallar saçımızın zamanla dökülmesine neden olur. Bu yüzden saç bakımı rutinlerinde kozmetik ürünlerden kaçının. Kozmetik ürünler yerine doğal yağları ve besinleri tercih edebilirsiniz. Doğal yağlar saçı beslemede oldukça iyidir. Saçınızın ihtiyacına göre bir bakım yağını saç rutininize ekleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Maske Önerisi

Saç Dökülmesine Karşı Maske Önerisi

Saç dökülmesi neredeyse bütün herkesin yaşadığı bir saç problemidir. Bunun önüne geçmek için duş öncesi maske uygulaması yapabilirsiniz. İlk uygulamadan bile farkı göreceğiniz bu maskeleri düzenli kullandığınızda, saç dökülmesi sorununu kökten halledebilirsiniz.

Tarçın Maskesi

Tarçın Maskesi

Tarçın içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçları güçlendirir. Tarçın aynı zamanda saçınızı güneş ışınlarından korur. Güneş ışınları saça direkt olarak etki ettiğinde saçı kurutur ve güçsüzleştirir. Güçsüzleşen saçlar ise zamanla dökülür.

Evde hazırlayacağınız bu basit tarçın maskesi ile saçlarınız güçlenirken aynı zamanda parlaklıkta kazanacak.

Malzemeler

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı

1 tatlı kaşığı tarçının içerisine, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı sütü ilave edin. Ardından iyice karıştırın. Tarçının topaklanmamasına özen gösterin.

Uygulanışı

Hazırladığınız maske karışımını saç diplerine masaj yaparak, saç uçlarına doğru uygulayın. Ardından saçınızı bir bone yardımıyla kapatarak 30-40 dakika kadar bekletin. Süre dolduktan sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Durulama sonrasında saçınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Haftada 2 kez uygulanabilir.

İlgili Mesajlar

Erkek Tipi Kellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bu 8 Gıdayı Tüketin!

[email protected]

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gece Saçınıza Nasıl Bakmalısınız?

[email protected]

Yorum Yap