Saç Kırıkları İçin Doğal Maske Tarifleri

Günümüzde birçok birey saçlarının kırılmasından şikayet ederken bu kırılmaların daha fazla ilerlememesi için uygun bakım önerileri aramaktadır. Genellikle kırıklardan kurtulmak için saçlarını kestirmek zorunda kalan kişiler, daha sağlıklı görünen uzun saçlara nasıl sahip olabileceği konusunda kararsızlık yaşıyor.

Saç boyatma, perma, saç kurutma makinesi ve maşadan gelen ısı ve UV ışınlarına sürekli olarak maruz kalmak, saçın daha fazla hasar görmesine ve beraberinde kırılarak kopmasına neden oluyor. Tüm bunların yanında uygun bakım olmadan hasar daha da kötüleşiyor. Öyleyse saç kırılmalarını ve kırık uçları önlemek ve onarmak için ne yapabiliriz? Bu yazımızda kırık saç uçları ve saç kırılmalarını nasıl önleyeceğinizden bahsettik.

Saç kabaca üç katmana bölünmüştür. Saçın özü olan “Medura”, Medura’yı örten “Korteks” ve Korteks’i saran “Kütikül”. Korteks, saçın% 85-90’ını oluşturan, aynı zamanda protein ve su içeren kısımdır. Kütikül hasar görürse ve soyulursa, korteks proteini ve su dışarı akar. Beraberinde bu durum hasara yol açarak saça zarar verir. Dikey olarak kolayca bölünebilen protein doğası gereği dikey olarak kolayca bölünebildiğinde , saç dikey olarak bölündüğünde bölünmüş uçlar oluşur.

Yumurtalı Saç Maskesi

  • 1 yumurtanın sarısı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra iyice karıştırın. Karışımınızı saçlarınıza kökten uca sürün ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Ardından duş bonesi veya nemşi bir havluyla saçlarınızı kapatın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık suda hafif bir şampuanla yıkayın. Bu saç maskesini haftada bir kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Badem Yağlı Saç Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 çorba kaşığı çay ağacı yağı

Malzemeleri karıştırdıktan sonra yağı saç uçlarınızdan saç köklerine kadar nazikçe sürün. Ardından saçlarınızı toplayarak duş bonesiyle kapatın. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuanla ılık suda durulayın. Bu saç maskesini haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Ballı Saç Maskesi

  • 2 çay kaşığı toz tarçın
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemelerinizi karıştırın ve saçlarınıza sürün. Sürme işlemini saç uçlarınızdan başlayarak saç köklerine kadar devam ettirin. Maskeyi saçlarınıza iyice yedirdikten sonra 15 dakika bekleyin. Dilerseniz saçlarınızı duş bonesi veya nemli havluyla kapatabilirsiniz. Ardından saçlarınızı hafif bir şampuan kullanarak ılık suda durulayın.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Sedef Hastalığı Hakkında Bilmeniz 10 Şey

[email protected]

Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Kırılması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap