Saç Kepeklenmesi: Kepek Nedir? Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Kepeklenme, aşırı kuru saçlarda veya aşırı yağlı ciltlerde sıklıkla karşılaşılan saç problemleri arasında yer almaktadır. Kepeklenen kafa derisinde kaşıntı, yanma ve omuzlara dökülen pullanmalar en sık rastlanan belirtiler arasında gösterilmektedir.

Kuru ve yağlı cilt yapısına göre iki farklı durumda ortaya çıkabilen kepeklenme sorunu, kuru kafa derisinin cilt tahrişlerine neden olarak pul pul dökülmesiyle kendini göstermektedir. Yağlı ciltlerme meydana gelen kepek sorunu ise cilt hücrelerinin birikmesi ve sonrasında dökülmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Saç Kepeği Neden Olur?

Cildinizin yeterli miktarda neme sahip olmaması, kuru kafa derisine neden olmaktadır. Kuru kafa derisi, cilt tahrişine sebep olur ve pul pul dökülmesiyle sonuçlanır. Tüm bunların yanında kuru cilt yapısına sahip olmanız vücudunuzun diğer bölgelerinde de cilt döküntülerine sebep olabilir. Kuru bir ciltte sahip olmanızı tetikleyen durumlar arasında; soğuk ve kuru hava, saç derisine uygulanan şampuanlar, saç şekillendiricileri, saç spreyleri ve yaşlılık yer almaktadır.

Kepeklenme probleminin ana nedeni, yağlı cildin kafa derisini tahriş etmesi ve pul haline getirmesidir. Bu durum seboreil dermatit olarak adlandırılmaktadır. Beyaz veya sarı renk tonlarına sahip olan kepekler genellikle kaşlarınız, kasıklarınız, koltuk altlarınız ve burnunuzun kenarlarında dahi görülebilmektedir.

Saç Kepeği Belirtileri Nelerdir?

Kepeklenme durumu, altta yatan sebebe bağlı olarak farklı semptomlarda kendini gösterse de genellikle çoğu bireyde aynı belirtileri taşımaktadır. Saçlarınızın kepeklendiğini sarı veya beyaz yağlı pul dökülmelerinden, kaşıntılı kafa derisinden, kırmızı ve pullu cilt yapısından, vücudunuzun diğer bölgelerinde meydana gelen cilt kurumalarından kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Saç Kepeği Nasıl Önlenir?

Kepek sorunlarının çoğu reçetesiz ilaçlarla kolayca tedavi edilebilmektedir. Genellikle şampuan ve krem kullanımıyla iyileştirilen kepek sorunları, bir aylık kullanımlarda etkisini göstermektedir. Eğer ki tüm bu yöntemleri denemenize rağmen hala kepek probleminiz varsa muhakkak cilt uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz saç derinizi kontrol ederek sedef hastalığı veya egzama gibi cilt probleminiz olup olmadığına bakacaktır. Saç kepeğini önlemenin en etkili yolları:

1. Pyrithione çinko şampuanlar, antifungan ilaç özelliğine sahiptir. Bu yapı saç derinizdeki dökülmeye neden olan mantarları öldürmektedir.

2. Selenyum sülfat şampuanlar, mantarı azaltarak cilt hücrelerinin ölmesini engellemektedir. Sarı veya gri saçlara sahipseniz ya da boyalı saçlarınız varsa selenyum sülfür içeren bir şampuan kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

3. Ketokonazol şampuanlar, içerdiği ilaç sayesinde mantar oluşumunu engellemektedir.

4. Salisilik asit şampuanlar, saç derisinin pul pul dökülmesini engellemek için kir oluşumunu önlemektedir. Bazı insanlarda salislik asit cilt kuruluklarına ve daha fazla dökülmeye neden olabilir.

5. Kömür katranı şampaunlar, cilt hücrelerinin kafa derisinde büyümesini ve dökülmesini yavaşlatır. Sarı veya gri saç rengine sahip bireylerin katran şampuanı kullanması durumunda bazı renk değişiklikleri meydana gelebilir.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Sedef Hastalığı Hakkında Bilmeniz 10 Şey

[email protected]

Erken Yaşta Saç Beyazlaşmasını Önlemenin 5 Yolu

[email protected]

Saç Derisi Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap