Saç Dökülmesini Doğal Yollarla Durdurmanın 5 Kolay Yolu

Saç dökülmesi, her birimizin sıklıkla karşılaştığı en yaygın sorunlar arasında yer alırken bu durum her geöen gün artış göstermesi durumunda can sıkıcı bir hal alabilir. Tüm bunların yanında saç, saç köklerinde üretilen keratin adlı bir proteinden yapıldığı için günde yaklaşık 80-100 saç teli kaybetmek normal kabul edilir. Bu saç kökleri yeni hücreler ürettiğinde, eski hücreleri yılda 15 cm kadar deriden dışarı iter. Yani gördüğümüz saç, ölü bir keratin hücre dizisinden başka bir şey değildir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Büyüklerimiz saç dökülmesini yaşlanmanın bir işareti olarak görürdü, ancak mevcut yaşam tarzımıza bağlı olarak birçok başka faktör saç kayıplarına katkıda bulunabilir. İşte saç dökülmesini tetikleyebilecek bazı faktörler:

Genetik

Genlere bağlı saç dökülmesi androgenetik alopesi olarak bilinir ve günümüzde en yaygın olanıdır. Burada ebeveynlerin genleri önemli bir rol oynar ve eğer ailenizden birinde saç dökülmesi problemi meydana geldiyse bu durumu sizinde yaşamanız son derece olağan.

Hormonlar

Anormal hormon seviyeleri saçın büyüme döngüsünü etkilerken özellikle hamilelik, doğum, menopoz, hipo veya hipertiroid durumlarında veya doğum kontrol hapları kullanımına bağlı olarak ortaya saç dökülmesi riski artabilir.

Yanlış Beslenme

Demir, bakır, çinko ve proteinler gibi temel besinlerden yoksun bir diyet de geçici saç dökülmesine neden olabilir.

İlaçlar

Kemoterapötik ilaçlar, antidepresanlar, artrit ve yüksek tansiyon ilaçları gibi çeşitli ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon tedavisi bile geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Stres

Stres, saçı zayıflatan temel besin maddelerini yok edebilir. Sonuç olarak strese bağlı saç kayıpları yaşanabilir.

Saç Şekillendirme

Saç düzleştirme, kıvırma ve ağartma, renklendirme ve perma gibi çeşitli diğer işlemler saçın kırılmasına neden olur. Sonuç olarak kırılan saçlar koparak yerini saç dökülmesine bırakabilir.

Kirlilik

Toz parçacıkları da dahil olmak üzere çevre kirliliği, erken beyazlamaya ve saç dökülmesine yol açan saç proteinlerini etkileyebilir.

Yaşam Tarzı Alışkanlıkları

Yetersiz uyku, aşırı güneşe maruz kalma ve sigara içmek de saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç dökülmesi özgüvenimizi etkileyen ve kişisel görünümümüzü olumsuzlaştıran bir durum olduğu için birçok birey tarafından sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi probleminin teşhis edilmesinin ardından bu durumu kontrol altına almak son derece önemlidir. İşte size süper parlak, hacimli ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı kolaylaştıracak 5 doğal ilacı sıraladık.

Aloe Vera

Saç Dökülmesi için aloe-veraya körü körüne güvenebilirsiniz. Bu bitki saç derisine derinlemesine nüfuz ederek saç büyümesini arttırabilir. Öte yandan doğal pH seviyesini geri yükleyerek kafa derisi sağlığını iyileştirir. Aynı zamanda kaşıntı ve dökülme gibi kafa derisi sorunlarını da azaltabilir. Aloe vera kepek tedavisinde de son derece etkilidir.

Ne yapmam gerek?

 • Doğal aloe vera özü alın.
 • Doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayarak 45 dk kadar bekleyin.
 • Saçınızı doğal şampuanla ve saç kremiyle yıkayın.
 • Daha iyi sonuçlar için bunu haftada 2 veya 3 kez kullanın.

Soğan Suyu

Soğan, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi saç dökülmesi problemine karşı da yüzyıllardır saç büyümesi için en eski ve etkili ilaçlardan biridir. Kükürt, E Vitamini, C ve B kompleksi gibi besin demetlerine sahip olan soğan, antibakteriyel özellikler sayesinde kafa derisi enfeksiyonlarına karşı savaşırken, kükürt içeriği kolajen üretimini artırır ve foliküllere kan dolaşımını iyileştirir. Soğan suyu sadece saç dökülmesini kontrol etmekle kalmaz aynı zamanda saça parlaklık ve güç kazandırır.

Ne yapmam gerek?

 • Birkaç soğan kabuğunu ezin ve suyunu sıkın.
 • Suyu bir pamuk yardımıyla tüm kafa derinize uygulayın.
 • 10-20 dakika bekletin ve soğuk su ile yıkayın.
 • Sağlıklı parlak saçlar için bunu haftada bir kez tekrarlayın.

Pancar

Pancar, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan C ve B6 vitaminleri, folat, manganez, betain ve potasyum gibi zengin bir temel besin kaynağıdır. Ayrıca saç derisini temiz tutmak için detoksifiye edici bir özelliğe sahiptir.

Ne yapman gerek?

 • 1-2 adet adet pancar alın ve 2 su bardağı suda yarıya kadar kaynatın.
 • Karışım soğuduktan sonra öğütün
 • 15-20 dakika saç derinizde bekletin.
 • Normal suyla yıkayın, ardından hafif şampuan ve saç kremi uygulayın.
 • İyi sonuçlar için bunu haftada üç kez tekrarlayın.

Çemen Tohumu

Methi tohumları olarak da bilinen Çemen otu tohumları, büyük bir protein ve nikotinik asit kaynağıdır. Ayrıca saç gövdesini güçlendirir, hasarlı saç köklerini onararak yeniden büyümesine yardımcı olur. Saçları daha sağlıklı, daha parlak ve daha uzun yapar ve saç derisini derinlemesine besler.

Ne yapman gerek?

 • Gece boyunca ıslatılmış Çemen otu tohumlarını alın.
 • Ertesi sabah ince bir macun haline getirin ve saçınıza ve saç derinize uygulayın.
 • 30-40 dakika bekletin ve nemli kalması için saç derisini duş bonesiyle kapatın.
 • Normal su ve ardından hafif şampuan ve saç kremi ile yıkayın.
 • Daha iyi sonuçlar için haftalık olarak iki veya üç kez tekrarlayın.

Meyan Kökü

Bu bitki kuru, tahriş olmuş ve donuk saç derisini hafifletirken aynı zamanda tıkanmış gözenekleri açar ve zayıf folikülleri güçlendirir. Meyan kökü kuru pullardan ve kepeklerden kurtulmak için tercih edilecek en iyi çözümdür.

Ne yapman gerek?

 • Bir bardak sütte bir yemek kaşığı öğütülmüş meyan kökü ve çeyrek çay kaşığı safranı macun haline getirin.
 • Saç derinize ve saçlarınıza uyguladıktan sonra bir gece bekletin.
 • Ertesi sabah normal su, hafif şampuan ve saç kremi ile durulayın.
 • Daha iyi sonuçlar için haftalık olarak iki kez tekrarlayın.

İlgili Mesajlar

Sıkı Saç Modelleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir!

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Önlemenin 6 Yolu

[email protected]

Anajen Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap