Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

Saç dökülmesi çoğu insanın yaşadığı bir saç problemidir. Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olabilir.

İlginizi çekebilir. Evde Saç Bakımı

Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

Saç dökülmesini önlemek için derinizi çok iyi nemlendirmeniz gerekir. Saç derinizi nemlendirmezseniz saç kökleriniz zamanla zayıflar ve saç kökleri saç derisine tutunamadığı için saç dökülmesi gerçekleşir.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Dermatoloji Uzmanlarının saç dökülmesi için söyledikleri ise, “Sağlıklı bir saç günde 50-100 arası saç teli döker. Eğer duş sırasında saçlarınızın daha fazla döküldüğünü gözlemlediyseniz ya da saçınızı karıştırdığınızda elinize 3-4 adet saç teli geliyorsa, o zaman durumu ciddiye almalısınız.” şeklindedir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen 5 Maske Önerisi

Uzmanlara göre saç dökülmesinin 8 ana nedeni bulunmakta. Bunlar;

Genetik faktörler

Deri problemleri

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Vitamin ve mineral eksikliği

Hormonal sorunlar

Doğum ve kemoterapi süreci

Kozmetik ürünler

Stres ve depresyon

İlginizi çekebilir. Saç Dökülmesini Doğal Yollarla Durdurmanın 5 Kolay Yolu

Saç Dökülmesi İçin Maske Önerileri

Saç Dökülmesi İçin Maske Önerileri

Sizler için vermiş olduğumuz maske tarifleriyle saç dökülmesini azaltacak ve önüne geçeceksiniz. Unutmayın ki pahalı ürünler saça faydalıdır, saça çok iyi gelir diye bir şey yok. Doğanın bize sunmuş olduğu güzel meyve v bitkilerden yararlanarak kendi bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Neredeyse her evde bulunan malzemelerle, aktardan alınabilecek yağlardan oluşan maske önerilerimizi çok seveceğinize eminiz.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

1- Bal Maskesi

Bal Maskesi

Bal çok iyi bir besleyici gıdadır. İçerik açısından zengin olan bal saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Bu maske tarifinde yapmanız gereken, 1 yemek kaşığı bal ile, 1 tatlı kaşığı yılan yağını karıştırın. Üzerine 1 tatlı kaşığı kadar gül suyu ekleyin, tekrar karıştırın. Ardından hazırlamış olduğunuz maske tarifini saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Maskenin saçınıza daha iyi etki göstermesi için saçınızı bir bone ya da havlu ile kapatın. 30-35 dakika kadar bekledikten sonra, saçlarınızı yıkayın.

İlginizi çekebilir. Saç Kırıkları İçin Doğal Maske Tarifleri

2- Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı hem içerik olarak, hem de E vitamini olarak oldukça faydalı bir yağdır. Her şeye yararlı olan zeytinyağı, saç içinde oldukça faydalı. Saçı besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan zeytinyağı, saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız kurtarıcınız olacak.

Maske tarifine geçecek olursak, 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı şeker ve 2-3 damla biberiye yağı ekleyin, güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maske tarifini içerisinde bulunan şekerin etkisiyle, saçınıza peeling yapar gibi uygulayın. Dikkatli bir şekilde uygulayın, saçınıza hasar vermemeye dikkat edin. Ardından 10-15 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı durulayın. Haftada 1 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

3- Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Üzüm çekirdeği yağının saça birçok faydası bulunmakta. Destekleyici bir yağ ile kullanıldığında saç dökülmelerine çok iyi gelmekte. Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini önlemektedir.

Bu maske tarifimizde yapmanız gereken 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağını, saç derinize ve saç uçlarına nazik bir şekilde uygulamanız. Ardından saçınızı yukardan gevşek bir şekilde toplayın ve 1 saat kadar bekleyin. Durulama aşamasında ise saçınızı önce şampuanlayın, ardından yıkayın. Saçı önce şampuanlamak yağın, saçtan daha kolay arınmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir. Saç Büyümesi İçin Kabak Çekirdeği Yağı | Doğal Saç Bakım Önerileri

 

4- Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi

Yoğurt birçok cilt ve saç maske tariflerinde yer alan bir besindir. Oldukça yararlı olan yoğurt saçı besler ve en önemlisi, saçı nemlendirir. Saçı nemlendirip, beslediği için saç dökülmesini önler ve yavaşlatır.

Editörün seçimi

sipariş vermek için tıklayın

Maske tarifemizde ise 2 yemek kaşığı yoğurtla, 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıyoruz. İyice karıştırın ve krem kıvamına getirin. Ardından tüm saçlara maskeyi uygulayın. Özellikle saç diplerinden saç uçlarına doğru uygulamaya özen gösterin. Ardından saçınızı bir bone yardımıyla kapatın. Bunun nedeni kendi ısılarını koruyarak maskenin saça daha iyi etki etmesidir. Ardından ise, 30-40 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. En sında saçlarınızı nemlendirmeyi unutmayın.

5- Pul Biber Maskesi

Pul Biber Maskesi

Pul biberden maske mi olur? Diye sorabilirsiniz, gayet doğal. Pul biber oldukça iyi bir şekilde kan dolaşımını hızlandıran bir besindir.  Pul biber sayesinde güçsüz, hareketsiz saç kökleri canlanacak ve daha sağlıklı bir saç derisine kavuşmuş olacaksınız.

Maskemizde gerekenler 2 yemek kaşığı yoğurt içerisine, 1 tatlı kaşığı kadar pul biber eklemek. Daha sonra üzerine 5-6 damla limon ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. Maskeyi uygularken özellikle saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 25-30 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bu 8 Gıdayı Tüketin!

[email protected]

Erkek Tipi Kellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Sıkı Saç Modelleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir!

[email protected]

Yorum Yap