Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Normal bir insan vücudu günde ortalama 100 saç teli dökmektedir. Son derece normal olarak görülen bu durum zamanla yeni saçların kazanılmasına engel değildir. Tüm bunların yanında bazı erkek ve kadın bireylerde yaşlanmaya bağlı olarak ekstra saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Öte yandan tiroid hastalıkları, diyabet veya lupus gibi hastalıklara sahip bireylerde saç kaybı yaşanabilir.Saç dökülmeleri yaş ve hastalıkların yanı sıra alınan ilaçlar veya kanser gibi tedaviler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Diğer nedenlere bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri düşük protein diyeti, aile öyküsü, zayıf beslenme veya strese bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesini durdurmak için her şeyden önce saçlarınızın neden döküldüğünü bilmeniz gerekmektedir. Bazı saç dökülmesi durumlarında altta yatan nedenin tedavi edilmesi bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Saç dökülmesinin nedenini öğrenmenizin ardından buna uygun ekstra takviyeler, saç kremleri, saç spreyi veya saç gürleştirici sağlık ürünleri kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçlar birçok farklı nedene bağlı olarak dökülebilir. Saç dökülmesi problemi olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, bazı bireylerin sık ilaç kullanımına bağlı olarak, stres ve üzüntü, ameliyat, yanlış saç bakımı ve saç için kullanılan toka, maşa vb. ürünlerin sebep olabileceğini göstermektedir. Öte yandan bazı bireylerde sağlık problemlerine bağlı olarak tiroid problemi, hormonlarda değişiklik, yakın zamanda geçirilen hamilelik veya enflamatuar bir duruma bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Risk Faktörleri

Saç dökülmesi riskini arttırabilecek bir dizi faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında:

  • Annenizin veya babanızın saç dökülmesi veya kellik geçmişi,
  • Yaşlanma,
  • Aşırı kilo kaybı,
  • Diyabet ve lupus gibi bazı tibbi durumlar,
  • Stres ve sıkıntı,
  • Sağlıksız beslenme

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Ne yazık ki genetiğe bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri, ilerleyen aşamada keliiğe sebep olmaktadır. Bu gibi durumlara bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri engellenemez. Diğer nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri bazı tedavi yöntemleri ve ekstra takviyelerle durdurulabileceği gibi sağlıklı saçların oluşumuna yardımcı olabilir. Saç dökülmesini önlemenin yolları arasında:

1. Saçlarınıza nazik davranın.

2. Saçlarınızı tararken veya fırçalarken geniş taraklar kullanmaya özen gösterin.

3. Duş sonrası saçınızı aşırı sıcağa maruz bırakmayın.

4. Saçınızı güneş ışınlarından ve diğer ultraviyole ışıklardan koruyun.

5. Saç dökülmesine neden olabilecek ilaç tedavileri hakkında doktorunuzdan yardım alın.

6. Sigara içmeyi bırakın. Yapılan araştırmalar sigara içen erkeklerde saç dökülmesi ve beraberinde kellik durumu olduğunu göstermektedir.

7. Kemoterapi tedavisi alan bireylerin saç dökülmesini azalmak için doktoruna danışması önerilmektedir.

8. Saçlarınız için besleyici saç kremleri kullanın.

9. Saçınıza zarar verecek tokalardan ve lastiklerden uzak durun.

10. Saçınızı hep aynı tip yapmaktan kaçının.

İlgili Mesajlar

Sedef Hastalığı: Saç Dökülmesini Azaltmanın 10 Yolu!

[email protected]

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Neden Olur?

[email protected]

Erkek Tipi Kellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Yorum Yap