Saç Derisinde Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisinde meydana gelen egzama oluşumlarının en büyük belirtisi beyaz deri pullanmalarıdır. Pullanmalar saç kepeklenmesine neden olabileceği gibi saçların güçsüzleşmesine, kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Saç Derisinde Egzama Nedir?

Saç derisinde meydana gelen egzama oluşumları, insanların kepek olarak adlandırdığı seboreik dermatit durumuna sebep olmaktadır. Bu tarz egzama oluşumları kafa derisinin tahribata uğramasına ve saç yapısının bozulmasına neden olabilir. Bebeklerde beşik kapağı olarak adlandırılan bu durum genellikle kaşıntılı, kırmızı ve bazen iltihaplı kafa derisine neden olabilmektedir.

Saçta derisinde meydana gelen egzama oluşumları genellikle son derece inatçı ve can sıkıcı olmasıyla bilinmektedir. Önlem alınmaması durumunda kelliğe kadar gidebilen saç egzaması tamammen iyileştirilemese de kontrol altına alınabilecek bir durumdur. Bu yazımızda kada derisinde meydana gelen egzama oluşumlarının nedenlerini, nasıl önleneceğini ve ortaya çıkması durumunda neler yapabileceğinizi araştırdık.

Saç Derisinde Egzama Oluşumunun Belirtileri

Saç derisinde egzama oluşumunun en büyük belirtisi, ciltte kırmızı lekeler, pullanmalar ve kaşıntı olarak bilinmektedir. Ayrıca yüz, burun, kaş ve göz kapakları gibi vücudun yapğı bölgelerini de etkileyebilmektedir. Öte yandan kulakta da görülebilen bu durum, sıvının kulak değiliğinden boşalmasına neden olabilmektedir. Kafa derisinde meydana gelen bu egzama oluşumları cildin yağlı, mumsu hatta habarmış olmasına neden olabilir. Zamanla bu cilt lekeleri enfekte olarak berrak bir sıvı salımıyla kendini gösterebilir. Kontrol altına alınmaması durumunda lekeler kalıcı hale gelebilir.

Saç Derisinde Egzama Oluşumunu Tetikleyen Risk Faktörleri

Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla etkilendiği saç derisi egzaması genellikle hormonların, hastalıkları ve stresin bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Tüm bunların yanında kafa derisinde meydana gelen egzama oluşumlarını tetikleyen diğer durumlar arasında:

HIV ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere vücudun bağışıklık sistemini ve sinir sistemini zayıflatan hastalıklar,

  • Sedef hastalığı, Gül hastalığı ve akne gibi cilt rahatsızlıkları,
  • Astım ve saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar,
  • Stres ve psikolojik hastalıklar,
  • Uyku eksikliği,
  • Aşırı soğuk ve aşırı kuru havalar,
  • Ter ve kuru cilt yapısı,
  • Yağlı saç ve tahrişler

Egzamaya Bağlı Kepek Oluşumu

Kafa derisinde meydana gelen egzama oluşumları, beraberinde kepek problemlerini de ortaya çıkartmaktadır. Sebum adı verilen doğal yağlar deride yaşayan maya ve malassezia adı verilen bir çeşit cilt mantarının oluşumunu tetiklemektedir.

Sebum, yağ bezleri tarafından dışarı atılan mumsu, yağlı bir maddedir. Bunun çok fazla olması durumunda kafa derisinde yağlı pulların oluşmasına neden olabilir. Bu daha sonra Malassezia adı verilen normal bir cilt mantarının aşırı büyümesine neden olabilir. Kepeklenme durumu da tam olarak bu mantarın kafa derisinin sebase bezlerini tahriş etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum vücudun bağışıklık tepkisini tetikleyerek pullu dökülmelerle kendini göstermektedir.

Saç Derisindeki Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Saç derisinde meydana gelen egzamalar kesin olarak tedavi edilemese de tıbbi tedaviler hastalığın ilerlemesini önlemeden ve hastanın rahatlamasında son derece etkilidir. Doktorunuzun egzama tedavisinde kullanacağı tıbbi ilaçlar kaşıntınızın azalmasına ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Uygulanan tedavi yöntemleri arasında genellikle kafa derisinin rahatlamasına yardımcı olacak şampuanlar, kremler ve jeller bulunmaktadır. Saç derisinde görülen egzamaların giderilmesinde en etkili şampuanlar çinko pirition, salisilik asit, selenyum sülfür, ketokonazol ve kömür katranı içermektedir.

Hafif kafa derisi egzama vakalarında antifugal kremler, merhemle veya spreyler son derece etkili olabilir. Bu ürünler tipik olarak tahrişi önleyerek saç dökülmelerini durdurmaya yardımcı olacak kömür katranı veya kortikosteroidler içermektedir.

Kızarıklık, kaşıntı ve dökülmeleri gidermek için doktorunuz topikal kortikosteroidler kullanmanızı isteyebilir. Uzun süreli kullanıma uygun olmayan bu bileşenler, kısa süreli tedavilerde sıklıkla tercih edilmektedir. Çok ciddi vakalar da doktorunuz oral antifungal ilaçlar kullanmanızı isteyebilir.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Sedef Hastalığının 7 Yaygın Belirtisi

[email protected]

Saç Kırılması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Yöntemleri

[email protected]

Saç Ekimi Hakkında Yanlış Bilinen 5 Gerçek

[email protected]

Yorum Yap