Saç Derisi Sedef Hastalığının 7 Yaygın Belirtisi

Sedef hastalığı kafa derisinin herhangi bir yerinde kolayce görülebilen ve saçta kolayca saklanabilen küçük yamalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı, bazı bireylerde kafa derisinin küçük bir kısmına yayılırken bazen de tüm kafa derisini sarabilir.

Saç Derisi Sedef Hastalığı Belirtileri

Aşağıda belirtilen semptomlar, kafa derisi sedef hastalığı yaşayan bireylerin en sık rastladığı durumlar arasında yer almaktadır. Bu belirti ve semptomlar belirli aralıklarla kendini gösterip tekrardan gidebilir. Bazı insanlarda kafa derisinde yalnızca hafif bir alevlenme görülürken diğer bireylerde hafiften şiddetliye kadar değişen birçok alevlenme görülebilir. Tüm bunların yanında stres, soğuk, kimyasallar, yanlış saç bakım ürünleri, kuru hava, çevre kirliliği, beslenme bozuklukları ve daha birçok etken hastalığın şiddetini tetikleyebilir.

1. Kafa derisinde kırmızımsı lekeler.

Sedef hastalığının ilk belirtisi, genellikle kafa dersinde meydana gelen kırmızımsı lekelerden oluşmaktadır. Bu hastalık bazen de hiçbir belirti göstermeden kafa derisinde irili ufaklı yamalara neden olabilir. Yamalar bazen çok belirgin, kalın, kaşıntılı, ağrılı ve iltihaplı hale gelebilir.

2. Kepek benzeri dökülmeler.

Kafa derisinde meydana gelen sedef hastalığı, ilk etapta kepek gibi görünebilir. Bu da hastalığın erken teşhis edilmesini zorlaştıran etkenler arasında gösterilmektedir. Kafa derisi sedef hastalığı olan birçok insan ilk olarak saçlarında veya saç diplerinde pullanmalara rastlamaktadır ancak saç derisinde görülen sedef hastalığı kepekle aynı değildir. Kepekle aralarında ki fark, sedef hastalığının kafa derisinde gümüşi bir parlaklık ve kuru bir skalaya neden olmasıdır.

3. Kuru kafa derisi.

Sedef hastalığının en yaygın semptomlarından bir taneside kafa derisi kuruluğudur. Bu hastalıkta saç dipleri neredeyse neminin büyük bir kısmını kaybeder. Saç derisi o kadar kurudur ki ciltte çatlaklara, yarıklara, enfeksiyonlara hatta kanamalara neden olabilir. Tüm bu semptomlar beraberinde ciddi kaşıntı, ağrı ve sancı durumlarına sebebiyet verebilir.

4. Kaşıntı.

Muhtemelen kafa derisinde görülen sedef hastalığının en yaygın belirtisi kaşıntıdır. Bazı hastalarda kaşıntı oldukça hafif şekillerde kendini gösterse de birçok bireyde günlük yaşamı etkileyebilecek ve uykusuz geçen gecelere neden olabilecek kadar yoğun kaşıntı meydana gelebilir. Kafa derisinde görülen kaşıntı durumları, saçların yıpranmasına, kafa derisinin çizilmesine, iltihaplanmasına, enfeksiyona açık hale gelmesine hatta kanama ve yaralanmalara kadar birçok zorlu durumu ortaya çıkartabilir.

5. Kanama.

Kafa derisi sedef hastalığı çok kaşıntılı olabileceğinden neredeyse saç derisinde ciddi tahribata yol açabilir. Özellikle kaşıma esnasında hassas ve kuru olan kafa derisi yaralanmalara açık hale gelecektir. Bu da kafa derisinin çatlamasına, çizilmesine ve sonucunda kanamasına neden olabilir. Kaşıma ayrıca sedef hastalığını kötüleştirme eğilimindedir. Kazıma, yamaları daha büyük ve kalın hale getirebilir. Bu nedenle dermatologlar hastalarına “Saç derinizi kaşımamaya çalışın” diyorlar.

6. Yanma veya ağrı hissi.

Kafa derisinde görülen sedef hastalığının bir diğer sonucuda yanma ve ağrı hissidir. Bazı bireylerde bu durum görülmeden atlatılırken kimisinde çok şiddetli ağrılar ve yanmalara yol açabilir. Yanma ve ağrının temel sebebi kafa derisinde kuruluğa bağlı olarak meydana gelen çatlamalar ve yaralardır. Tüm bunlara bir de kaşıntı hissi eklendiğinde kafa derisi ciddi anlamda tahribata uğrayabilir. Sonuç olarak yanan veya ağrıyan bir kafa derisi ortaya çıkabilir.

7. Geçici saç dökülmesi.

Sedef hastalığı yaşayan bireylerin en büyük hatası, kaşınan kafa derisini çizmek ve kabukları kavlatmaktır. Tüm bu işlemler kafa derisinde çiziklere, çatlakların büyümesine, kanamalara, yanma ve ağrı hissine neden olabileceği gibi saç dökülmesine de sebebiyet verebilir. İyi olan sedef hastalığına bağlı olarak meydana gelen kısmi saç dökülmeleri, hastalığın kontrol altına alınması ve atlatılmasının ardından yeniden eski sağlıklı saçlara kavuşabilecek olmanızdır.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Saç Derisi Sedef Hastalığı Hakkında Bilmeniz 10 Şey

[email protected]

Yorum Yap