Saç Derisi Sedef Hastalığı Hakkında Bilmeniz 10 Şey

Birçok saç probleminin en yaygın sebepleri arasında gösterilen “saç derisinde sedef hastalığı”, bağışıklık sisteminin hatalı sinyaller göndermesi ve cilt hücrelerinin çok hızlı büyüme göstermesi durumunda ortaya çıkan bir cilt problemidir. Bu hastalık bireyin kafasında genellikle pul pul döküntüler, kepek oluşumları ve kırmızı lekeler halinde kendini göstermektedir. Sedef hastalığına sahip olan bireylerinde neredeyse %50’sinde kafa derisi de bu hastalıktan etkilenmektedir. Son derece rahatsız edici olan ve kafa derisi sedef hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler…

1. Kafa derisi sedef hastalığına sahip kişiler bir başka kişiye hastalığı bulaştıramaz. Bu hastalık bulaşıcı olmamakla beraberinde kalıtsal olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sedef hastalığı olan bireylerin çoğunun ailesinde bu hastalığın öyküsüne rastlandığını söylemektedir.

2. Hastalığın en yaygın şekli plak sedef hastalığıdır. Bu durumda saç köklerinde kalın ve şişmiş kırmızı lekeler görünmektedir. Son derece kaşıntılı ve rahatsız edici olan bu cilt dokusu kaşıma ve şampuanlama sırasında kanamalara neden olabilir.

3. Kafa derisinde meydana gelen sedef hastalığının önlenmesinde en etkili yol temiz ve hijyenik bir saç bakımıdır. Saçların her daim doğru şampuanlarla yıkanması ve beraberinde kremler, jeller, köpükler ve çözeltiler gibi yüksek potensli bileşenlere sahip reçeteli veya reçetesiz ürünler gerekmektedir.

4. Cilt hücreleri büyüdüğü ve cildinizin yüzeyine çok hızlı ulaştığı için yığılma ve pul pul dökülme eğilimi göstermektedir. Bu durum ilk bakışta kepek gibi gelse de kafa derisinde oluşan sedef hastalığında gümüş parlaklığında sim benzeri döküntüler ortaya çıkmaktadır. Döküntüler genellikle mumsu ve yağlı bir yapıya sahiptir.

5. Kafa derisi sedef hastalığı için kullanacağınız şampuanın çinko pirition, selenyum sülfür ve katran bazılı olmasına özen göstermelisiniz. Daha şiddetli kafa derileri için salisilik asit içeren şampuanlar daha iyi olabileceği gibi her şampuan her bireyde farklı sonuç gösterebilmektedir. Şampuanlardan birini birkaç hafta denedikten sonra işe yaramazsa diğer ürüne geçmeniz gerekebilir.

6. Kaşıntı, sedef hastalığının en can sıkıcı semptomları arasında yer almaktadır. Bu durum bazen yoğun ve kesintisiz olabileceği gibi kafa derisinde yanma hissine de neden olabilir. Kafanız ne kadar kaşınırsa kaşınsın saçlarınızı ve sedef hastalığınızın kötü yönde etkilenmemesi için çizmemeye özen gösterin.

7. Saç derisinde meydana gelen kaşıntı hissi, uygulanan çizikler sonucunda saç dökülmelerine sebep olabilir. öte yandan çizikler kafa derisinde şişkin lenf düğümleri benzeri enfeksiyonel bir belirtinin oluşumuna neden olabilir.

8. Kafa derisindeki kaşıntıyı durdurmak için her daim serinletmeyi ve nemlendirmeyi denemelisiniz. Bunun için sedef hastalığına ve saç yapınıza uygun losyonlar, kremler ve jeller kullanabilirsiniz. Nemlendiricilerin ekstra yatıştırıcı etkisini görmek için kullanmadan önce buzdolabında muhafaza etmeye özen gösterin. Soğukluk sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

9. Sedef hatalığının doğrudan saç kaybına neden olmadığını unutmayın. Sedef hastalığı yaşayan bireylerde ki saç dökülmelerinin temel nedeni, kafa derisinde meydana gelen kaşıntı sonrası aşırı çizilme ve baskı durumlarıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durumu en az seviyeye indirgemek için kaşıntı engelleyici kremler veya doğal bitkisel kürler kullanabilirsiniz.

10. Günlük tedavi yöntemleri saçlarınızda oluşan sedef hastalığının yatışmasına ve semptomlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Özellikle iltihap giderici, önleyici ve antiseptik özelliğiyle bilinen meyan kökü bazlı URAW COSMETICS Meyan Kremi deneyebilirsiniz. Bu ürün içeriğinde ki aloe vera, sarı kantaron, meyan kökü, papatya, zerdeçal, sandal ağacı, yulaf tozu ve epsom tuzu sayesinde sedef hastalığı, egzama, sivilce ve çatlakların rahatsız edici semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

İlgili Mesajlar

Saç Kepeklenmesi: Kepek Nedir? Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap