Saç Derisi Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Birçok kadın ve erkek birey, kafa derisinde meydana gelen ağrılardan dolayı şikayetçidir. İlk bakışta bir hayli zorlu görünen bu durum, kafa derisinde meydana gelen ağrının kaynağının bulunmasıyla kolayca tedavi edilebilir. Genellikle kaşıntıyla kendini gösteren saç derisi ağrıları, beraberinde karıncalanma, yanma ve şiddetli ağrılara neden olabilir.

Saç derisi ağrısı genellikle kadınlarda saça şekil verirken, erkeklerde ise kestirme esnasında kendini göstermektedir. Baskı ve çekmeye bağlı olarak kendini gösteren saç kökü ağrısı: egzama, sedef hastalığı, kepek, alerji ve baş ağrısına bağlı olarak meydana gelebilir.

Saç Derisi Ağrısı Nedenleri

Saç derisinde görülen ağrı, genellikle saç köklerinde deride tahriş veya iltihaplanma durumlarıyla başlamaktadır. Bu tahriş veya iltihaplanma genellikle:

  • Kafa derisi sedef hastalığı
  • Seboreik dermatit (kepek)
  • Kıl kökü iltihabı (folikülit)
  • Stres
  • Alerji
  • Baş ağrısı
  • Yanan kafa derisi sendromu ( kafa derisi disestezi) gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Saç Derisi Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Kafa derisinde meydana gelen ağrıyı dindirmek için ilk etapta saç derisinin neden ağrıdığının tespit edilmesi gerekmektedir. Saçınıza dokunduğunuzda veya hareket ettirdiğinizde şiddetli bir yanma, kaşıntı ya da ağrı hissediyorsanız, doktor muayenesine gitmeniz önerilmektedir. Öte yandan saç derisi ağrısı için uygulanan tedavi yöntemleri arasında:

Alerjik reaksiyonlar için

Aniden ortaya çıkan ve başka semptomlar göstermeyen saç derisi ağrısı, alerjik bir reaksiyonun özellikle de yeni bir saç ürünü kullanımının ardından görülen reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey, saçınızı yeni ürünlerden uzak tutarak yumuşak şampuanlarla soğuk suda durulamak olacaktır. Alerjik reaksiyon geçene kadar kafa derinize herhangi bir uçucu yağ, saç kremi veya saç bakım ürünleri kullanmayın.

Egzama veya sedef hastalığı için

Saç deriniz pullanıyor veya soyuluyorsa, saçınızı yumuşak uçlu bir tarak yardımıyla nazikçe fırçalamayı deneyebilirsiniz. Eğer ki tarama işlemi sonrasında saçlarınızda pullanmalar görüyorsanız, muhtemelen kafa derisi egzaması, sedef hastalığı veya seboreik dermatit hastalığınız olabilir.

Baş ağrısı için

Saç diplerinde görülen ağrıların en büyük sebeplerinden bir tanesi de baş ağrısıdır. Baş ağrısını dindirmek için ağrı kesiciler, rahatlatıcı bitki çayları ve detox ürünleri kullanabilirsiniz. Baş ağrınızın geçmesinin ardından kafa derisinde görülen ağrı semptomlarında azalmalara rastlayabilirsiniz.

Kıl kökü iltihabı için

Folikülit olarak da adlandırılan kıl kökü iltihabı, kafa derisinde ağrı, yanma ve sızıya neden olan genel durumlar arasında yer almaktadır. Kıl kökü iltihabının neden olduğu enfeksiyonları veya iltihaplanmaları temizlemek için antibakteriyeller veya antibiyotikli kremler kullanmanız gerekebilir. Bazı durumlarda ise doktorunuz kafa derinizden bakteri kültürü alarak test etmesi gerekebilir.

Saç Derisi Ağrısı Nasıl Önlenir?

1. Saç derisi ağrısına neden olan egzama, sedef hastalığı ve kıl kökü iltihabı gibi durumlara sahipseniz doktorunuzdan tıbbi destek almanız önerilmektedir.

2. Saç derinizde alerjik reaksiyonların tetiklenmesine neden olan ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

3. Saçlarınızı günlük olarak ılık suyla yıkayın ve yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla tarayın.

4. Saçınızın nemini alabilecek alkol içerikli bazı saç ürünlerini kullanmaktan kaçının.

5. Saçlarınızı düzenli olarak URAW Cosmatics At Kuyruğu Bitki Özlü Şampuan, B11 Plus Hair, B5 Forte Hair veya Mavi Şampuan ile yıkayın ve ılık bir suyla durulayın. Bu ürünler içeriğinde ki etken bitki özleri sayesinde kafa derisinde meydana gelen ağrı, yanma ve kaşıntı gibi durumları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda saç yapısının korunmasına ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Sedef Hastalığı Hakkında Bilmeniz 10 Şey

[email protected]

Saç Kepeklenmesi: Kepek Nedir? Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saç Kırılması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap