Saç Büyümesi İçin Kabak Çekirdeği Yağı | Doğal Saç Bakım Önerileri

Kabak çekirdeği yağı, serksek miktarda serbest yağ asitleri içermektedir. Yağ ayrıca doğal protein kaynağı, temel veya çoklu doymamış yağ asitleri, omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri, lutein ve vitaminler içerir. Ayrıca çinko, manganez ve E Vitamini gibi besinler açısından da zengindir.

Yapılan araştırmalar kabak çekirdeği yağının saç dökülmesini önleyebileceğini göstermiştir. Yağ, bağırsak tarafından emilmek üzere diyet kolesterolü ile rekabet edebilen bitki bazlı bir bileşik olan fitosterolleri içerdiğinden saç dökülmesi tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle erkeklerde, menopozda ve menopoz sonrası kadınlarda görülen saç dökülmesi, kafa derinizdeki reseptörlere bağlanan bir steroid hormon olan dihidrotestosterondan (DHT) kaynaklanmaktadır. Kabak çekirdeği yağının saç dökülmesi üzerindeki etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin…

Saç Büyümesi İçin Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağını günlük saç bakım rutinlerinize dahil ederek kolayca kullanabilirsiniz. İşte saç uzamasını hızlandırmak için kabak çekirdeği yağı kullanımı…

Kabak çekirdeği yağını doğrudan diyetinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu noktada satın aldığınız kabak çekirdeği yağının etiket talimatlarına dikkat etmeyi unutmayın. Olası yan etkilere karşı önce doktorunuza danışmanız önerilmekedir.

Kabak çekirdeği yağının saç büyümesine faydalarını görmenin bir diğer yolu da topikal olarak kullanmaktır. Tek yapmanız gereken haftada bir kez kabak çekirdeği yağı ile saçlarınıza masaj yapmak ve ardından ılık suyla iyice durulamak. Cildinizin bu yağa karşı alerjisi olup olmadığından emin olmak için ilk etapta kolunuza sürerek bir süre beklemeyi unutmayın.

Saç Büyümesini Destekleyen Kabak Çekirdeği Yağı Tarifi

1. Kabak Çekirdeği Yağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı

Malzemeler

 • Üzüm Çekirdeği Yağı
 • Kabak Çekirdeği Yağı

Uygulama

 1. Bir ölçek kabak çekirdeği yağı ve üç ölçek üzüm çekirdeği yağını karıştırın.
 2. Yağ karışımını bir kaba koyun ve yağ ısınana kadar ılık suda bekletin. Daha sonra karışımı hafifçe soğumaya bırakın ve ıslak saça, saç derisine uygulayın.
 3. Saçınızı ılık bir havluyla sarın. 30 dakika bekletin ve durulayın.

2. Kabak Çekirdeği Yağı, Bal ve Yumurta Sarısı

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı organik çiğ bal.
 • Yumurta sarısı
 • İki yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı

Uygulama

 1. Üç malzemeyi de bir kaseye koyun ve karışım güzel bir kıvama gelene kadar karıştırın.
 2. Karışımı saç derinize ve saçınıza uygulayın ve nazikçe masaj yapın.
 3. Masajdan sonra bir duş bonesi takın ve 30 dakika ile bir saat arasında bekletin.
 4. Saçınızı yıkayın

Bu saç maskesini haftada en az bir kez kullanın. Kabak çekirdeği yağı, saç uzamasını teşvik eden etkili bir doğal ilaçtır. Yumurta sarısı, iyi bir amino asit ve protein kaynağı olduğu için faydalıdır. Bal, ağda içeriği nedeniyle saçınızı da besler.

3. Kabak Çekirdeği Yağı ve Papatya Çayı

Malzemeler

 • Papatya çayı
 • Kabak çekirdeği yağı

Uygulama

Bir fincan taze papatya çayı demleyin ve üzerine yarım çay kaşığı kabak çekirdeği yağı ekleyin. Bunu yeni yıkanmış saç üzerinde saç durulaması olarak kullanın.

4. Kabak Çekirdeği Yağı, Hint Yağı ve Hindistancevizi Yağı

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Hint yağı.
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı

Uygulama

Tüm yağları karıştırın ve ardından saç derinize masaj yaparak sürün. Yarım saat bekletin. Son olarak saçlarınızı şampuanlayarak durulayın.

İlgili Mesajlar

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Saç Sağlığı İçin Kil Maskesi | Doğal Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Evde Basitçe Hazırlayabileceğini Saç Bakım Tarifleri

[email protected]

Yorum Yap