Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

Kış mevsimi, saçlarınız için kuruluk mevsimi anlamına gelmektedir. Nem eksikliği ve sıcaklıktaki dengesizlik, dışarısı soğuk ve içeride sıcak, saçlarımızı kuru… Tüm bu etkenler soğuk kış aylarında saçlarınızın kıvırcık ve kontrol edilemez hale gelmesine sebep olabilir. Bu yazımızda soğuk kış mevsiminde kıvırcıklaşan, kuruyan ve kontrol edilemez hale gelen saçlarınızı nasıl sağlıklı tutacağınızdan bahsettik. İşte soğuk havalarda saç sağlığını korumanın 6 yolu….

1. Ilık su kullanın

Saçınızı yıkarken suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani saçlarınızı gerek soğuk kış aylarında gerekse sıcak yaz aylarında mümkün olduğunca ılık bir suyla yıkamaya özen göstermelisiniz. Bu durum saç tellerinizin kafa derisinde ki nemi korumasına ve kafa derinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur.

2. Kurutuculardan uzak durun

Saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Bunun sebebi saç kurutma makinesinde gelen yoğun ısının saç derisinde ki nemi emerek kuru ve mat saçlara neden olmasıdır. Öte yandan saç kurutma makinesinin uzun ve sık süreli kullanılması da saçınızın kuru ve kıvırcık olmasına neden olabilir. Bu nedenle, saçınızı kuruturken ısıya maruz bırakmak yerine bir havluya sararak doğal yollarla kurumasını bekleyin.

3. Muz ve Avokado Maskesi deneyin

Birçok saç bakım ürününün temel bileşenleri arasında yer alan muz ve avokado, saç sağlığına kattığı faydalarıyla alternatif tıbbın doğal nemlendirici, iyileştirici, besleyici ve onarıcı besini olarak bilinmektedir. Saçlarınızı soğuk havalara karşı oluşabilecek problemlerden korumak için tek yapmanız gereken 1 adet muz ve iki adet avokadoyu hamur kıvamını alana kadar ezmek! Ardından elde ettiğiniz saç maskesini saç derinize sürerek yaklaşık 20-30 dakika kadar beklemek. Sonrasında saçlarınızı hafif bir şampuan yardımıyla ılık bir suda durulayın. İşlem tamamlandığında saçlarınızın daha esnek, daha nemli ve daha pürüzsüz bir görünüme sahip olduğunu göreceksiniz.

4. Pirinç, Süt ve Bal Maskesi yapın

Pirinç, süt ve bal karışımı saçları soğuktan korumak için yüzyıllardır kullanılan eşsiz bir doğal tedavi yöntemidir. Tek yapmanız gereken pirinci sıcak bir suda 15 dakika beklettikten sonra suyunu süt ve balla iyice karıştırarak macun kıvamınde bir maske elde etmek! Karışımınız macun kıvamına geldiğinde saçınıza kökten uca sürün ve yaklaşık 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık bir suyla durulayın. Bu uygulama saçlarınıza hacim katarak kökten uca güçlenmesine yardımcı olacaktır.

5. Yumurta sarısı kullanın

Yumurta sarısı, kıvırcık saçlarınızı yönetmek için en iyi doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tek yapmanız gereken, iki yumurta sarısını iyice çırparak doğrudan saçlarınıza sürmek! Yumurta sarısını saçlarınıza kökten uca kadar iyice yedirdiğinizden emin olun. Yakşaık 20-30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık bir suyla yıkayın. Bu saç maskesi saçlarınıza parlak, nemli ve yumuşak bir his verecektir.

6. Doğal yağlar kullanın

Saçınızı yağlamak, soğuk aylarda elektriklenmeye karşı savaşmak için eski ama etkili bir yöntemdir. Özellikle hint cevizi ve hindistancevizi yağını karıştırarak saç derinize masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama saç derinizin rahatlamasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu iki yağ karışımı saçlarda kuruluğa neden olan kepek sorununu çözmede oldukça etkilidir.

İlgili Mesajlar

Lavanta Esansiyel Yağının Saç Sağlığına 5 Faydası

[email protected]

Saç Sağlığı İçin Kil Maskesi | Doğal Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Avokado Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Yorum Yap