Pirinç Suyunun Saç Sağlığına Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

Pirinç suyu, pirincin ıslatılmasından, yıkanmasından veya kaynatılmasından sonra kalan sütlü sıvıdır. Pirinç suyunun hem cilde toner olarak hem de saç kremi olarak saça faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca pirinç suyunun saça birçok yönden fayda sağladığı yüzyıllardır kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Pirinç suyunun tutarlı ve doğru kullanımı sağlıklı saç büyümesini destekler, parlaklığı ve esnekliği geliştirir, saç tellerinin dolaşmasını önleyen yüzey sürtünmesini azaltarak saçı etkili bir şekilde korur.

1. Saç büyümesini destekler.

Pirinç suyu, saçın yenilenmesine yardımcı olan amino asitler içerir. Pirinç suyu ayrıca saç büyümesini destekleyen B, C ve E vitaminlerine sahiptir. Asyalı kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen pirinç suyunun saç büyümesini desteklediği kanıtlanmıştır.

2. Saçı hasardan korur.

Yapılan araştırmalar pirinç suyunun zarar görmüş saçları onarabilen bir karbonhidrat olan inositol içerdiğini göstermektedir. Saçlarınızı pirinç suyuyla duruladıktan sonra bile, inositol saçta kalarak koruyucu bir kalkan görevi görür. Saçta bulunan karbonhidratlara ek olarak pirinç ortalama % 7-16 arasında protein içerir. Pirinç suyunun içerisindeki proteinler saçınızda koruyucu bir tabaka oluşturarak kırılmayı önler.

3. Parlaklığı ve saç elastikiyetini arttırır.

Pirinç suyunun içerdiği amino asitler saç köklerini güçlendirir, saç hacmini arttırır, saçın pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

4. Kafa derisini temizler.

Pirinç suyu, kafa derisini temizler ve yüzey sürtünmesini azaltır, bu da saç tellerinin dolaşmamasına yardımcı olur.

Saç İçin Pirinç Suyu Tarifi

Pirinç suyu hazırlamanın en çok tavsiye edilen yöntemlerinden biri fermantasyon yöntemidir, fermantasyon işlemi saç için çok güçlü bir çözeltiye sahiptir.

Kaynatma Yöntemi

Malzemeler

  • Yarım fincan çiğ pirinç
  • 2-3 bardak su
  • 3-7 damla uçucu yağ

Hazırlanışı

Pirinç bir kabın içerisine koyarak suyu dökün. Oda sıcaklığında 30 dakika bekletin. Süzdürdükten sonra pirinç suyunun içerisine 3 damla uçucu yağ ekleyin. Saçınızı pirinç suyuyla durulayın.

Fermantasyon Yöntemi

Malzemeler

  • Yarım fincan çiğ pirinç
  • 2-3 bardak su
  • 3-7 damla uçucu yağ

Hazırlanışı

Pirinci bir kabın içerisine koyun ve su ekleyin. Ağzını kapattıktan sonra 1-2 gün oda sıcaklığında bekletin. Pirinç suyunu süzün ve içerisinde 3-7 damla uçucu yağ ekleyin. Saçınızı pirinç suyuyla durulayın.

İlgili Mesajlar

Avokado Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Elma Sirkesinin Saç Sağlığına 6 Mucizevi Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Yorum Yap