Moringa Yağının Saç Sağlığına Mucizevi Etkisi

İlk bakışta ismi bir hayli yabancı gelen moringa otu, sağlığa yararları ve tıbbi değeri nedeniyle yüzyıllardır alternatif tıbbın kullandığı doğal tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Yakın zamanda saç bakımında da sıklıkla kullanılan bu bitki, saç için oldukça önemli olan A,B,C,E Vitaminleri, Demir, Çinko ve Esansiyel Amino Asitler gibi besinler açısından oldukça zengindir. Bu yazımızda moringa otunun ve moringa yağının saç sağlığına faydalarını ve saç büyümesini nasıl etkilediğinden bahsettik. İşte moringa yağı ve saç sağlığı arasındaki ilişki…

1. Saç büyümesini destekler.

Moringa, içerisinde bol miktarda A ve B vitamini içermektedir. A vitamini vücuttaki sağlıklı hücre ve dokuların gelişmesinde ve saç dökülmesinin azaltılmasında hayati bir role sahiptir. A vitamini eksikliği kafa derisinin kalınlaşmasına, kuru saça ve kepeğe neden olur. Düzenli moringa yağı kullanımı ise saçın neminin artmasına ve kepeğin azalmasına yardımcı olacaktır. A vitamini ayrıca yağ bezlerinden sebum üretimini uyarır. Sebum saç derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

B vitamini, saç derisine ve saç köklerine oksijen aynı zamanda besin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur. Saç derisindeki sağlıklı kan dolaşımı, saç köklerinin daha güçlü ve sağlıklı büyümesini destekler. Saç dökülmesi, özellikle B6 vitamini, inositol, biotin ve folik asit olmak üzere B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

2. Saç dökülmesini önler.

Moringa, en önemli bitkisel demir kaynaklarından biridir. Bu da bitkiyi iyi bir dökülme karşıtı yapmaya yetmektedir. Demir, saç derinize kadar kandaki oksijen dolaşımını artırır. Saç deriniz yeterli oksijen kaynağına sahip olduğunda, saç kökleriniz daha iyi büyür.

3. Sağlıklı saç köklerini destekler.

Moringa bitkisi saç büyümesini uyaran çinko içermektedir. Hem çinko hem de vitaminler, saçı sebum üretiminden sorumlu olan yağ bezlerinin kurumasına ve tıkanmasına karşı korur. Düşük çinko seviyeleri, zayıf saç büyümesine ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Çinko, kafanızdaki her bir saçın kökü olan sağlıklı saç köklerine çok önemli bir katkı sağlar. Çinko, hasar görmüş saç köklerinin daha hızlı iyileşmesini destekleyerek saç büyümesini iyileştirir. Ayrıca çinko, foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

4. Saç tellerini besler.

Moringa, tüm vücut hücrelerimizin yapı taşları olan amino asitler ( arginin, sistein, lizin ve metiyonin ) bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Sistein, saç büyümesi için amino asitlerin en önemlisidir. Sistein, saçı güneşin verdiği hasarlardan ve diğer zararlı radyasyonlardan koruyan güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda saç hücrelerine dokuyu iyileştiren ve saçı güçlendiren kükürt sağlar.

5. Oksidatif stresi azaltır.

C vitamini ve E vitamini, zararlı serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olan çok güçlü antioksidanlardır. Serbest radikaller vücuda hem içeriden hem de dışarıdan girerek saçların zayıflamasına ve hatta griye dönmesine neden olur. C vitamini bu hasarla mücadelede yardımcı olurken, E vitamini zaten yapılmış olan hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Moringa bitkiside içerisinde bol miktarda C ve E vitamini içermektedir. Hem C vitamini hem de E vitamini, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, foliküllere kan taşıyan kılcal damarların korunmasında hayati önem taşır. Saç derisine doğru kan akışı, saç köklerindeki besin maddelerinin emilmesine yardımcı olur.

6. Saçı besler

Omega 3 yağ asitleri veya doymamış yağlar da sağlıklı saçların korunmasında önemli bir rol oynar. Çoğu insan, Omega 3 yağ asiti denildiğinde ilk aklına balık gelmektedir, ancak bilmeniz gereken şu ki, Moringa bu yağ asitlerini içerisinde barındıran harika bir bitkidir.

Omega 3’ler saç tellerini sağlıklı yağlarla zenginleştirerek kalınlaştırmaya yardımcı olur. Omega 3’teki yağ asitleri ayrıca kafa derisindeki iltihaplanmayı azaltır ve saç köklerini besleyerek saç büyümesini ve genel saç sağlığını teşvik eder. Bu yağ asitleri ayrıca kan dolaşımını destekler, saç derisini yatıştırır ve nemlendirerek kuruluğu ve kepeği önler. Yağ asitleri ayrıca saç tellerini doğal olarak kaplayan saç derisi yağlarının üretimini teşvik ederek kuru saça hayat vermesini sağlar.

7. Saç büyümesini destekler.

Saç büyük ölçüde keratin proteininden meydana gelmektedir. Saçınızın uzamasını sağlamak için günlük diyetinizden sağlıklı bir protein dozu almak çok önemlidir. Moringa’nın düzenli tüketimi veya kullanımı saçı beslerken aynı zamanda güçlendirerek size kalın, sağlıklı ve parlak saçlar kazandırır. Moringa’nın asidik özellikleri kepek ve kafa derisi sedef hastalığının tedavi edilmesinde yardımcı olur. Ayrıca bu bitki kafa derisinin sağlıklı kalmasına da destek olmaktadır.

İlgili Mesajlar

Çemen Otu Saça İyi Gelir mi? | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Saç Bakımı İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap