Lavanta Esansiyel Yağının Saç Sağlığına 5 Faydası

Lavanta esansiyel yağı, ağrı ve migreni hafifletmenin yanı sıra saç sağlığının korunmasına yardımcı olan faydalı bileşiklerle doludur.

Lavanta Yağının Faydaları

Uçucu yağlar arasında en çok tercih edilenlerin başında gelen lavanta esansiyel yağı, saç büyümesini desteklediği ve kafa derisi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Öte yandan bu mucizevi doğal tedavi yönteminin ağrı ve migreni hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Saç için lavanta esansiyel yağı kullanmanızın ne gibi faydalar sağlayacağını sıraladık. İşte lavanta yağının saç sağlığına 5 faydası:

1. Lavanta yağı saç bitini önler

Yapılan araştırmalar, lavanta yağının saç bitlerini uzak tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu yağ saç bitlerini öldürebilecek özelliklere de sahiptir. ancak bu çalışmalar lavanta yağı ile çay ağacı yağı birleştirilerek yapılmıştır. Sizde kafa derisiniz de olabilecek bitleri öldürmek veya önlemek için lavanta yağı ile çay ağacı yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

2. Lavanta yağı cilt iltihabını azaltır

Lavanta yağı, kafa derisi enfeksiyonlarının ve saç derisinin kuruluğunun tedavisinde yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar lavanta esansiyel yağının enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermektedir. Sizde kafa derisi iltihaplanmalarında lavanta yağını şampuanlarınıza veya saç kremlerinize ekleyerek kullanabilirsiniz.

3. Lavanta yağı saç büyümesini destekler

Özellikle son zamanlarda saç uzamasını destekleme özelliğiyle bir hayli popülerlik kazanan lavanta yağı, 2016 yılında yapılan araştırmalara göre normalden daha fazla saç çıkarttığı saptanmıştır. Fareler üzerinde yapılan bu deney, ilerleyen süre zarfında insanlarında kullanımıyla saç uzamasını desteklediğini kanıtlamıştır. Öte yandan lavanta yağının kellik tedavisinde de yardımcı olabileceği bilinmektedir ancak bu konuda kesinleşen bir kanıt bulunmamaktadır. Siz gene de saçlarınızın sağlıklı uzamasını desteklemek için lavanta esansiyel yağı kullanmayı ihmal etmeyin.

4. Lavanta yağı doğal sakinleştiricidir

Lavanta yağının rahatlatıcı aroması sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Saçlara lavanta yağı uyguladıktan sonra insanlar daha rahat, zevkli ve gelişmiş bir ruh hali hissetme eğilimindedir. Özellikle saç problemi yaşayan bireylerde görülen depresyon, stres, sıkıntı gibi durumlarla başa çıkma konusunda bir hayli etkilidir.

5. Lavanta yağı antimikrobiyaldir

Lavanta yağının saç sağlığına faydaları üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırma, bu uçucu yağın kafa derisinde oluşan bakteri ve mantarların büyümesini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Antimikrobiyal özelliğie sayesinde enfeksiyon riskini en aza indiren lavanta yağı, saça ve saç derisine uygulandığında kafa derisi kaşıntısı, kepek ve yaygın cilt problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Saça lavanta yağı nasıl uygulanır?

Şampuan ve saç kremi gibi saç bakım ürünlerinize lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken durum, ekleyeceğiniz lavanta yağının birkaç damlayı geçmemesidir. Aşırı fazla lavanta yağı kullanımı ciltte tahrişlere neden olabilir.

Lavanta yağı sürmenin en iyi yolu, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi diğer uçucu yağlarla seyreltmektir. Bu karışımı saçlarınıza direk olarak uygulayarak havluyla sarabilirsiniz. Yaklaşık 5-10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuanla nazikçe yıkamanız yeterli olacaktır.

Lavanta yağı kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Sakinleştirici veya antidepresan kullanıyorsanız, lavanta yağını kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Bu yağ antidepresan kullanan bireylerde aşırı uyku hali yapabilir.

Cildinize çok fazla uçucu yağ uygulamadığınızdan emin olun. Fazla kullanılan lavanta yağı ve diğer uçucu yağlar ciltte tahrişe neden olabilir. Lavanta yağı saça taşıyıcı yağ ile seyreltilerek sürülmeli ve sadece sınırlı miktarlarda kullanılmalıdır.

Esansiyel yağları asla yutmayın veya gözünüze sokmayın. Uçucu yağların gözlerinize girmesi ihtimaline karşı gözlerinizi hemen yıkayın.

İlgili Mesajlar

Hindistancevizi Yağının Saç Sağlığına Faydaları ve Kullanımı

[email protected]

Yüksek Porozite Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

[email protected]

Pirinç Suyunun Saç Sağlığına Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Yorum Yap