Kuru Saçların 5 Nedeni ve Çözümü

Saçlarınız kişiliğinizi ve tarzınızı gösteren en büyük dış etkenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple aniden donuk görünen ve kırılgan hale gelen saçlar, birçok kadının korkulu rüyası olarak bilinmektedir ancak endişelenmenize gerek yok. Saçlarınızın neden kuruduğunu öğrenmenizin ardından eski sağlığına kavuşması için harekete geçebilirsiniz. Artık saçların hasar görmesine ve kurumasına sebep olan 5 yaygın nedeni ve saçlarınızı nasıl beslemeniz gerektiğine geçebiliriz.

1. Şekillendirme Araçlarının Aşırı Kullanımı

Birçok kadın saçlarını düzleştirmeden, maşa yapmadan veya kabartmadan hiç bir yere gitmemektedir ancak yüksek ısı kaynağına sahip cihazlar saçların kurumasına ve dokun bir görünüm kazanmasına sebep olmaktadır. Saçlarınıza her gün ısı kaynağı uygulamanız, saçın doğal nemini kaybetmesine ve beraberinde sağlıksız bir görünüm kazanmasına neden olabilir. Öte yandan saçlarınızı şekillendirmeden önce ısıya karşı koruyucu kremler, maskeler veya spreyler tercih edebilirsiniz.

2. Yanlış Saç Bakım Ürünleri Kullanımı

Saç kuruluğunun en temel sebepleri arasında yer alan yanlış saç bakım ürünü kullanımı, özellikle saç tipinize uygun olarak formüle edilmemiş ürünler kullanmanız durumunda kuruluğa neden olmaktadır. Saç kremi ve şampaunı seçerken her daim saçınız için uygun olup olmadığını ve içeriğini incelemeniz gerekmektedir. Saçınızın doğal yağlarını ve nemini çıkarabilecek alkollü ürünlerden kaçının. İçeriğinde avakado yağı, hindistan cevizi yapı veya argan yağı gibi besleyici bileşenlere sahip saç bakım ürünleri satın almaya özen gösterin.

3. Aşırı Saç Yıkama İşlemleri

Saçlarınızın hijyenini korumak için yıkamanız son derece doğal görünebilir ancak bunu sık sık yapmanız durumunda saçın ihtiyacı olan doğal yağların yok olmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı belirli aralıklarla yıkamaya özen göstermelisiniz. Öte yandan kıvırcık saçlar kurmaya daha yatkın olabilir,bu nedenle buklesi olan bireylerin saçlarını haftada iki kez yıkaması yeterli olacaktır.

4. Aşırı Boya ve Ağartıcı Kullanımı

Saç boyalarında ve ağartıcılar da bulunan ağır kimyasallar, saçınızın sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olan doğal yağların uçmasına neden olabilir. Eğer ki boyalı saçlara sahipseniz saçlarınız için özel formüle edilmiş boyalı saç şampuanları ve saç kremleri tercih etmelisiniz. Öte yandan içeriğinde argan yağı ve kızılcık özleri gibi besleyici yağlar bulunan saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

5. Çevresel Faktörler

Çevresel faktörlere bağlı olarak meydana gelen saç kuruluğunun en temel sebebi, saçların aşırı güneş ışığına maruz bırakılması aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgar, düşük nem durumlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında şapkasız dışarı çıkmak, saçın klorlu suya maruz bırakılması ve rüzgarlı havalarda saçın uçuşması, saç kuruluğuna sebep olan çevresel faktörler arasında yer almaktadır. Çözüm, sıcak yaz aylarında şapka kullanmak ve havuz gibi klorlu su ile saçınızın temas etmesini engelleyecek boneler takmaktır.

İlgili Mesajlar

Saç Derisi Sedef Hastalığının 7 Yaygın Belirtisi

[email protected]

En Etkili Doğal Kepek Önleyici Tavsiyeleri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Saç Derisinde Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Yorum Yap