Kıl Kökü İltihabı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında kıl kökü iltihabı olarak bilinen folikülit, ciltte meydana gelen küçük bakteri veya tıkanmaların neden olduğu iltihaplı bir cilt problemidir. Dudaklarda, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında sıklıkla görülebilen folikülit, aynı zamanda kafa derisinde yani saç köklerinde de sıklıkla meydana gelmektedir. Bu durum saçlarınızın gücünü kaybetmesine hatta dökülmesine neden olabilir. Tedavi edilmesi durumunda kolayca kontrol altına alınabilen saç kökü iltihaplanmaları, çoğu kez doğru şampuan seçimleri ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle atlatılmaktadır.

Saç Derisinde Kıl Kökü İltihabı Belirtileri

Kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmalar, sahip olduğunu folikülit tipine ve evresine farklı semptomlar göstermektedir. En yaygın görülen saç derisinde kıl kökü iltihabı belirtileri arasında:

 • Sivilce benzeri küçük kırmızı yumrular, bazıları üzerinde beyaz başlar
 • Açılan, huysuzlaşan ve sızan kabarcıklar
 • İrin akıtan kırmızı, şiş cilt yüzeyi

Yukarıda belirtilen semptomlara sahip olmanız, kafa derinizin kaşınmasına, hassaslaşmasına ve ağrıya sebep olabilir.

Saç Derisinde Kıl Kökü İltihabı Nedenleri ve Risk Faktörleri

Çoğu saç probleminin temel nedenleri arasında yer alan kafa derisi iltihaplanmaları, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerine hatta kalıcı kelliğe neden olabilir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu cilt problemi, genellikle: yağ içeren nemlendirici gibi cilt ürünlerinden kaynaklanan tıkanmalar, mantar oluşumları, tıraş, ağda ve yolma gibi tıraşlama teknikleri, batık kıllar, jakuzi veya sıcak küvetler,enflamasyonu hafifletmek için kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir. Genel olarak saç foliküllerine zarar vermeniz durumunda bu hastalığa yakalanma riskiniz daha yüksek olacaktır. Bu durum tıraş, cilt yaralanmaları, sıkı şapkalar gibi çeşitli durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda saç kökü iltihaplanmasına sahip olma riskinizi arttırabilir.

 • Steroid kremler veya uzun süreli antibiyotik kullanımı,
 • Yoğun sivilce problemi,
 • Kıvırcık saç yapısına sahip olmak,
 • Sıkça kask veya şapka kullanmak,
 • Kirli havlu veya kişisel hijyen ürünlerinin ortak kullanılması,
 • Diyabet, lösemi veya HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyebilecek hastalıklara sahip olmak.

Saç Derisinde Kıl Kökü İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıda belirtilen semptomlara sahip olmanız durumunda derhal doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz cildinizi yakından inceleyerek tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Hemen ardından altta yatan sebebi teşhis ederek saç derisinde kıl kökü iltihabından kurtulmanıza yardımcı olacak tedavi yöntemlerini deneyecektir.

Saç Derisinde Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Hafif saç derisi iltihaplanmaları uygun bakım ve hijyen koşullarıyla kolayca iyileşebilmektedir. Semptomların azalması ve hastalığın hafiflemesi için engekte bölgenin temiz tutulması son derece önemlidir. Günde iki kez ılık su ve antibakteriyel sabunla kafanın yıkanması gerekmektedir. Öte yandan her seferinde farklı bir temiz havluyla saçlarınızı kurladığınızdan emin olun. Öte yandan ılık su ile 1 tatlı kaşığı sofra tuzunu karıştırarak bez yardımıyla kafanıza koyabilirsiniz. Dilerseniz beyaz sirkeyi de deneyebilirsiniz.

İltihabın durmasına yardımcı olmak için jel, krem veya sprey gibi antibiyotik içeren ürünler kullanabilirsiniz. Kaşıntıları engellemek için yulaf ezmesi veya kaşıntı önleyici kremler deneyebilirsiniz. Ayrıca enfeksiyonlu bölgenin tıraş edilmemesi, çizilmemesi ve şapka-kask gibi sıkı ürünlerle kapatılmamasına dikkat etmelisiniz. Tüm bu kişisel bakım tedavilerinin işe yaramaması durumunda doktorunuz iltihaplanmanın bakterilerden kaynaklanması durumunda antibiyotikli krem, mantardan kaynaklanması durumunda antifugal krem, şampuan veya hap kullanmanızı isteyebilir.

Saç Derisindeki İltihaplanma Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki durumların uygulanması kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmaları (foliküliti) önlemenize yardımcı olabilir.

 • Saç derisini düzenli olarak doğal bir şampuanla yıkamak,
 • Şekillendirme ürünlerini mümkün olduğunca sık durulamak,
 • Gereğinden fazla sıkı şapka veya kask takmaktan kaçınmak,
 • Kafayı körelmiş veya kirli bir tıraş bıcağıyla tıraşlamaktan kaçınmak,
 • Sıcak küvetlerden veya jakuzilerden uzak durmak,
 • Terlemenin ardından kafa derisini yıkamak

Folikülit riskini azaltmanıza yardımcım olabilir ancak hastalığın altında yatan sebebin öğrenilmesi ve doğrudan buna yönelik bir tedavi yönteminin uygulanması en etkili çözüm olacaktır. Öte yandan HIV, diyabet veya romatoid artrit gibi bağışıklık sistemini etkileyen tıbbi hastalıklara sahip olan kişiler, kıl kökü iltihabına karşı önlem almak için doktoruna danışması gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

Erkeklerde Kepek Sorunun Nedenleri ve Çözümleri

[email protected]

Evde Saç Bakımı: İncelen Saç Tellerini Kalınlaştırmanın 4 Doğal Yolu

[email protected]

Saç Derisi Hassasiyeti Hakkında En Etkili 5 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Yorum Yap