Kabarık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kabarık saçlar tipik olarak daha kalın saç telleri ve yönetilmesi zor bir saç yapısı olarak bilinmektedir. Bu tür saçlar çoğunlukla kuru, kontrolsüz ve zor şekil almasıyla bilinmektedir. Son derece zahmetli ve bazen can sıkıcı bir hal alan kabarık saçları alabileceğiniz birkaç önlemle daha sağlıklı hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda kabarık saç bakımı hakkında tüm merak edilenleri açıkladık. İşte kuru, kalın ve şekillenmesi zor olan kabarık saçları daha sağlıklı hale getirmenin yolları…

Saçlar Neden Kabarır?

  • Genetik faktörler
  • Hormonal dengesizlik
  • Demir eksikliği
  • Kalsiyum eksikliği
  • Isı şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı
  • Sert kimyasallara aşırı maruz kalma
  • Belirli tıbbi durumlar
  • Bazı ilaçlar

Saçlarınızın Kabarık Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kopan bir kaç saç telinizi avucunuzun içerisine alın ve ovalayın. Bu işlem sayesinde saçınızın kalınlığını ve kuruluğunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu şekilde kabarık bir saça sahip olup olmadığınızı en basit şekilde anlayabilirsiniz.

Kabarık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Saçınızı yumuşatın.

Kabarık saçları iyileştirmenin ilk yolu, onları yumuşatmak olacaktır. Saçınızı yumuşatmak için besleyici saç kremleri ve serumlar kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler saç şaftlarınızın düzgün bir şekilde uzamasına ve doğal yapısını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda kabarık saçları yumuşatmak, aşırı elektriklenmeyi de önler. Kabarık saçları daha kontrollü hale getirmenize yardımcı olacak birbirinden kaliteli saç kremi çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.

2. Alkol bazlı ürünlerden kaçının

Alkol, birçok saç bakım ürününde, özellikle saç spreylerinde ve saç jellerinde temel bir bileşendir. Bu ürünler saçınızı daha kontrol edilebilir hale getirse de size geçici sonuçlar verecektir. Aynı zamanda alkol bazlı saç bakım ürünleri saçınızın nemini önemli ölçüde buharlaştırabilir. Kabarık saçlar kuruluk nedeniyle hasara daha yatkın olduğundan, alkol içeren ürünler kullanmak muhtemelen saçınızı daha kuru hale getirecektir. Saç bakımınız ve şekillendirme ürünleriniz için alkolsüz, nazik formüllere sahip saç bakım ürünleri seçmeye özen gösterin.

3. Isı kaynaklı şekillendiricilerden uzak durun.

Saçınızı kıvırmak ve düzeltmek için kullanılan ısı kaynaklı maşa veya saç düzleştirici araçlarının aşırı kullanımı saçınızın nemini alacaktır. Bu tarz cihazların düzenli olarak kullanılması durumunda, ısı saçınıza önemli ölçüde zarar vererek kuru, kıvırcık ve yönetilmesi zor hale getirebilir. Öte yandan hasarı en aza indirmek için ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanmayı unutmayın.

4. Saç maskesi kullanmayı deneyin.

Saç maskeleri muhtemelen kabarık saçları sağlıklı tutmanın en iyi yollarından biri olarak bilinmektedir. Bu tarz ürünler saçlarınızın beslenmesine, nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca hindistancevizi yağı, zeytinyağı, bal, aloe vera ve avokado gibi doğal malzemelerle ev yapımı saç maskeleri de deneyebilirsiniz. Öte yandan saçlarınızı daha fazla beslenme için haftada bir kez sıcak yağ masajı yapmayı deneyebilirsiniz. Avokado yağı, jojoba yağı ve hindistancevizi yağı saçınızı etkili bir şekilde nemlenmesine, korunmasına, kuruluğun ve elektriklenmenin azalmasına yardımcı olabilir.

5. Sağlıklı beslenin.

Saç bakım ürünlerini kullanmak saçınızı dışarıdan koruyabilir, ancak aldığınız besinlerle vücut sağlığınızın da korunması gerektiğini unutmayın. Kulağa ilk etapta garip gelse de ne yediğiniz ve ne içtiğiniz saç sağlığınızın korunmasında son derece etkili bir durumdur. Özellikle A, C, D, E vitaminleri, biotin, niasin, demir sağlıklı saçlar için son derece önemlidir.

İlgili Mesajlar

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Saç Sağlığı İçin Kil Maskesi | Doğal Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Yorum Yap