Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gece Saçınıza Nasıl Bakmalısınız?

Vücudunuzun sabahları canlanmış hissetmek için dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi, saçınızın da sabahları sağlıklı görünmesi için şımartılmaya ihtiyacı vardır. Yani saçınıza değerli olduğunu hissettirmek için uygulamanız gereken bir takım saç bakım rutinleri olduğunu unutmayın. Saçınızın nefes alması gerektiğini göz önünde bulundurduğumuzda geceleri yatarken asla sıkı saç modelleriyle yatmayın. Saçınızı uyurken doğru şekilde bağlamak saçınızı hasardan korumanın tek yoludur. Bu yazımızda saç dökülmesini önlemek için gece saçınıza uygulamanız gereken bakım rutinlerini ve saçınıza nasıl bakmanız gerektiğini anlattık. İşte saç dökülmesini önlemek için gece saçınıza nasıl bakmanız gerektiği hakkında püf noktalar…

1. Nemlendirin

Saçınızın dökülmemesi ve sağlığını koruması için nemli kalması gerekir. Saçlarınızın nemli kalması için kurulanmayan saç kremi, serum veya gece saç maskesi kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulayacağınız gece bakımına göre saçlarınızı sabahları ılık suyla durulayabilirsiniz. Öte yandan yatmadan önce saçınızı nemlendirmek kırılmayı önleyebilir, kuruluğu azaltabilir ve sabah şekillendirmeyi kolaylaştırabilir.

2. Islak Saçla Uyumaktan Kaçının

Saçınızı gece yıkamayı tercih ediyorsanız, kafanızı yastığa koymadan önce saçlarınızı iyice kuruttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Saçınız ıslakken zarar görmeye daha açık olduğu için ıslak saçla asla uyumamanız gerektiğini unutmayın. Saçınızı havluyla nazikçe kuruladığınızdan emin olun ve uykuya öyle geçin. Öte yandan saçlarınızı fön makinesi ile kurutmadan önce ısı koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

3. Yatmadan Önce Dolaşan Saçlarınızı Açın

Birbirine giren karmaşık saçlarınızı çözmeden uyumaya karar verirseniz bunu bir kez daha düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Saç derinizin doğal yağlarının saç tellerine ve uçlarına ulaşmasını sağlamak için tek yapmanız gereken saçlarınızı bir kaç dakika nazikçe taramak! Saç dökülmesi ve kırılması gibi sorunları önlemek için geniş dişli tarak kullanmanız öneririm. Fırçalarken nazik davranmayı unutmayın.

4. Yağ Uygulayın

Yatmadan önce saçınıza yağ sürmek, saçınıza hayat vermenin, elektriklenmeyi azaltmanın ve hasarı tedavi etmenin en basit yoludur. Saç yağları , gece boyunca saçınızdaki nemi hapsedebilecek E vitamini ve esansiyel yağ asitleri gibi besleyici bileşenlerle doludur. Uyumadan önce, seçtiğiniz yağı saçınıza eşit şekilde uygulayın ve saç derinize nazikçe masaj yapın.

5. İpek Yastık Kılıfı Kullanın

Saçınızın uyku esnasında sürtünmeye bağlı olarak hasar almasını engellemek için ipek yüzeye sahip bir yastık kılıfı kullanmaya özen gösterin. İpek kumaşlı yastık kılıfları pürüzsüz yüzeyi sayesinde saçınızın neminin korunmasına izin verirken elektriklenmeyi ve kıvrılmaları da önlemeye yardımcı olur. Ayrıca ipek yüzeyli yastık kılıfları saçınızın daha az karışmasını sağlayacaktır.

6. Saç Derinize Masaj Yapın

Saç derinize masaj yapmanın hem kafa derisi sağlığı hem de saç tellerinizin canlı kalması için inanılmaz faydaları vardır. Saç derisine yapılan masaj uygulamaları saç köklerinize giden kan akışını artırarak daha fazla besin emmesine izin vererek büyümelerini teşvik eder. Uzmanlara göre, saç derisine düzenli olarak yapılan masaj, saç dökülmesinin tedavisinde bile yardımcı olabilir. En iyi sonuç için, yatmadan önce saçınıza ılık yağ ile masaj yapabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir veya iki kez uygulamanız yeterli olacaktır.

İlgili Mesajlar

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Neden Olur?

[email protected]

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bu 8 Gıdayı Tüketin!

[email protected]

Yorum Yap