Erken Yaşta Saç Beyazlaşmasını Önlemenin 5 Yolu

Genetik ve yaşa bağlı olarak ortya çıkan saç beyazlaşmaları, herhangi bir önlem ile engellenemez veya düzeltilemez. Tüm bunların yanı sıra saç beyazlaşmasına bağlı olarak meydana gelen dökülmeler, alınacak önem ve tedavi yöntemleriyle engellenebilir. Öte yandan diğer faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri, erken yaşta alınacak bir takım önlemlerle geri çevrilebilir. Genç yaşta saç beyazlaşmasını önlemenize yardımcı olacak 5 tavsiye!

1. Antioksidan açısından zengin besinler tüketin.

Doğru beslenme, saç beyazlamasını önleyeceği gibi birçok hastalığında engellenmesine yardımcı olabilir. Özellikle antioksidanlar açısından zengin besinler tüketmek, oksidatif stresi azaltabilir. Saç beyazlamasını engellemek için düzenli olarak tüketebileceğiniz antioksidan açısından zengin besinler arasında taze meyveler ve sebzeler, zeytin yapı, balık ve yeşil çay yer almaktadır.

2. Vitamin takviyesi alın.

Saç beyazlamasının en yaygın sebepleri arasında yer alan vitamin eksikliği, yaşam tarzın da yapılacak değişikliklerle kolayca kontrol altına alınabilir. Özellikle vitamin eksikliğine bağlı olarak meydana gelen saç beyazlaması durumlarında vitamin takviyesi almak son derece önemlidir. Örneğin vitamin eksikliğine neden olan B-12 eksikliğini gidermek için deniz ürünleri, yumurta, et tüketiminizi arttırabileceğiniz gibi D vitamini eksikliğiniz için süt, somon ve peynir tüketebilirsiniz. Öte yandan reçetesiz satılan vitamin takviyeleri de eksikliği gidermenize yardımcı olabilir.

3. Sigarayı bırakın.

Damar tıkanıklığı, cilt kanseri, dudak kanseri, gırtlak kanseri, akciğer kanseri ve daha birçok hastalığın oluşumunun baş sorumlusu olarak bilinen sigara, aynı zamanda saçların beyazlamasına neden olan zararlı maddeler içermektedir. Saç sağlığınızı korumak ve vücut fonksiyonlarınızın düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmak için sigarayı bırakın!

4. Bitkisel tedavi yöntemlerini deneyin.

Bitki özlü doğal ilaçlar saç beyazlamasını engelleyebileceği gibi cilt sağlığınızın korunmasına da katkıda bulunabilir. Birçok beyaz saça sahip birey, piyasada satışa sunulan beyazlık kapatıcı boyalar tercih etmektedir. Bu tarz ürünler çoğu kez saçların sağlığına kavuşmasına zarar vermekle kalmaz aynı zamanda alerjik durumların ve ters reaksiyonların tetiklenmesine neden olabilir. Bu tarz ürünler yerine saçlarınızı doğal yöntemlerle eski sağlığına kavuşturabilir, beyazlıkları kısa süre içerisinde yok edebilirsiniz. Saç beyazlamasını gideren bitkisel ürünler arasında:

Köri yaprağı: Alternatif tıbbın saç sağlığından sıklıkla kullandığı köri yaprağı, saç yağı ile birleştirilerek kafa derisine uygulandığında erken beyazlamayı önleyebilir. Öte yandan köri yaprağı siyah saçların renklerinin korunmasında ve erken grileşmeyi önlemede son derece başarılı bir bitki olduğu bilinmektedir.

Yer paskalyası: Saçı koyulaştırma özelliğine sahip olan yer paskalyası, hindistan cevizi yapı ve susam yağıyla kaynatılarak saça uygulanması durumunda erken beyazlamayı önleyebildiği bilinmektedir.

Bektaşi üzümü: Amla olarak da bilinen bektaşi üzümü, erken beyazlamayı tersine çeviren özel bir formüle sahiptir. Antioksidanlar ve yaşlanma karşıtı maddeler açısından son derece zengin olan bu meyvenin tozu, hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kafaya uygulandığında beyazlamayı önleme etkisine sahiptir.

Siyah çay: Türk sofralarının olmazsa olmazları arasında yer alan siyah çay, aynı zamanda saçın daha koyu, daha parlak ve daha yumuşak bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Saç kremiyle karıştırılarak da kullanılabilen siyah çayı kaynatarak soğuduktan sonra doğrudan saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bakır: Vücudun düşün bakır seviyesine sahip olması, saç beyazlamasına sebep olabilir. Ayrıca farklı hastalıklarında oluşumuna davetiye çıkartan bakır eksikliğini gidermek için mercimek, badem, bitter çikolata, kuşkonmaz ve sığır karaciğeri tüketebilirsiniz.

5. Stresten uzak durun.

Stres: hormon bozukluğu, kronik hastalıklar, obezite, kalp damar hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi birçok sağlık sorununun oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Tüm bunların yanı sıra saçların beyazlamasına hatta saç sağlığının bozularak dökülmesine dahi sebep olan stres durumlarını azaltmak için düzenli spor, meditasyon ve yoga yapabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Kuru Saçların 5 Nedeni ve Çözümü

[email protected]

Saç Kırıkları İçin Doğal Maske Tarifleri

[email protected]

Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Yorum Yap