Erkeklerde Saç Dökülmesine Pratik Çözüm Önerileri

Erkeklerde saç dökülmesi, erkek tipi kellik olarak adlandırılan durumun ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda erkelerde saç kaybı kellik sorununda bir başlangıcı olabilir. Özellikle aşırı saç dökülmesinden muzdarip olan kişilerin bu duruma karşı olabildiğince erken önlem alması gerekmektedir. Saç dökülmesini ne kadar erken durdurmaya başlarsanız, o kadar çok saçınızı kurtarabilirsiniz. Bu yazımızda erkek tipi kelllik çözümleri, erkekler için saç dökülmesi tedavisi ve erkekler için saç saç dökülmesinin nasıl durudurulabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

1. Bol bol vitamini alın.

Vitamin eksikliği erkeklerde saç dökülmesinin başlıca nedenidir. Bu nedenle vitamin açısından zengin bir diyet saç sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Öte yandan vücudunuzun sağlıklı saçlara sahip olmak için H veya B7 vitaminlerine ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Yani biotin desteğine ihtiyacınız olabilir. Eğer ki biyotin eksikliğiniz varsa saç dökülmesi yaşanabilir. Öte yandan A vitamini saç köklerindeki retinoik asit sentezini düzenlemeye yardımcı olur. B vitamini, saç dökülmesine katkıda bulunan stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra C, D ve E vitaminleri vücudun sağlık için gerekli olan besinleri korumasına yardımcı olur.

2. Bolca su için.

Saç köklerinin yaklaşık %25 sudan oluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda vücudun susuz kalması saç tellerinin zayıflamasına neden olabilir. Yani dehidrasyon saç büyümesini durdurur. Bu nedenle sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için gün içerisinde yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.

3. Sigara ve alkol tüketiminden kaçının.

Sigara ve alkolün vücut sağlığına saymakla bitmeyen zararlarını göz önünde bulundurduğumuzda saçlarınız için ne kadar olumsuz sonuçlar doğurabileceğini tahmin ediyor olmalısınız. Sigara içmek saç köklerine giden kan akışını etkilerken aşırı alkol tüketimi dehidrasyona ve beslenme eksikliklerine neden olabilir. Böylece her ikisi de erkeklerde daha fazla saç dökülmesine yol açar.

4. Düzenli egzersiz yapın.

Egzersiz, yalnızca saçlarına iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmanıza da yardımcı olur. Öte yandan egzersiz kan dolaşımını ve sağlığını destekleyen doğal bir stres gidericidir. Özellikle strese bağlı saç dökülmelerinin hafiflemesinde bir hayli etkili sonuçlar verebilir.

5. Saçınızı düzenli olarak yıkayın.

Saç dökülmesinin altında yatan sebeplerden biri de kirlilik olabilir. Özellikle hijyeniklik açısından olumsuz olan saçlar hem dökülme hem kepek hem de çeşitli bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenli saçınızı düzenli yıkayarak saç derinizi ve saç tellerinizi temiz tutabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda saç dökülmesine neden olabilecek kepek problemini de minimuma indirebilir.

6. Kimyasal işlemlerden kaçının.

Saça uygulanan boyama, açma veya düzleştirme gibi kimyasal işlemler, hem saç derisine hem de saç tellerine ciddi ölçüde zarar verebilir. Özellikle içerisinde amonyak vb. bileşenlere sahip ürünlerin kullanımı saçlarda kuruluk, cansızlık ve hatta dökülmelere yol açabilir. Eğer ki saçınızı boyamanız gerekiyorsa içerisinde amonyak ve diğer kimyasal maddeler içermeyen organik saç boyaları kullanabilirsiniz.

7. Saçınızı ısıyla şekillendirmekten kaçının.

Saçınız sık sık şekillendirme ve ısıtma işlemlerine tabi tutulursa, bu saç şaftınızı zayıflatır. Bu, saçınızı kırılgan hale getirir. Bu durum sonuç itibariyle ciddi saç kayıplarına neden olabilir.

8. Sağlıklı ve protein açısından zengin bir diyet yapın

Sağlıklı beslenme birçok hastalığın ve olumsuz etkilerin önüne geçmenize destek olurken aynı durum saç dökülmesi için de geçerlidir. Özellikle balık, yağsız et ve soya açısından zengin olan yüksek proteinli gıdalar tüketmek saç dökülmesinin önlenmesine ciddi ölçüde destek olabilir. Ayrıca E vitamini açısından zengin gıdalar tüketmekte saçınızın daha sağlıklı daha güçlü ve daha gür olmasına destek olur. Özellikle E vitamini için beslenmenizde kuruyemişler ve tohumlar olmasına özen göstermelisiniz.

Saçın Neden Dökülüyor?

Saç dökülmenizin nedenini belirleyebilmek ve doğru saç dökülmesi tedavisini teşhis edilebilmesi için bir dermatoloğa görünmeniz gerektiğini unutmayın. Doktorunuz bazı testler veya doku örnekleri ile saç dökülmesi probleminin altında yatan nedeni bulabileceği gibi aile geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar, saç bakım ürünleri ve yaşam tarzınız hakkında ek detaylarla size uygun tedavi yöntemine karar verebilir. Bazen kullandığınız bir ilaç kadar basit bir şey, yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir. Dökülmenin tam olarak kaynağını öğrenebilmek için doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

Sedef Hastalığı: Saç Dökülmesini Azaltmanın 10 Yolu!

[email protected]

Anajen Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Önlemenin 6 Yolu

[email protected]

Yorum Yap