Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Neden Olur?

Kalıcı saç dökülmesinin en yaygın şekli olan erkek tipi kellik, günümüzde genç veya yaşlı hemen hemen her bireyde sıklıkla rastlanan bir saç problemidir. Kelleşmenin kafa bölgesinin en tepe noktasından başlaması anlamına da gelen erkek tipi kellik sorunsalı zamanla saçın seyrekleşmesine ve kafa derisinde açıklıklara neden olmaktadır. Büyük oranda genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bu durum, çoğu zamanda tedavi edilemezken alınacak önlemlerle saç kaybı mininmum seviyelere indirilebiliri. Bu yazımızda erkek tipi saç dökülmesine neyin neden olduğunu araştırdık. İşte erkek tipi kellik probleminin nedenleri…

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Nedir?

Erkek tipi kellik veya androgenetik alopesi , yaşa bağlı olarak erkekleri etkileme eğiliminde olan bir saç dökülmesi şeklidir. Saç derinizde kademeli olarak saç dökülmesi ile karakterize edilen bu dökülme sorunu, genellikle ergenlik döneminden sonra ortaya çıkmaktadır.

Erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesi genellikle saç çizgisinde gerileme şeklinde kendini göstermektedir. Eğer ki erkek tipi kellikten muzdaripseniz saç çizginizin kademeli olarak “V” veya “M” şekline büründüğünü fark edebilirsiniz. Saç dökülmeniz zamanla daha şiddetli hale geldiğinde kafanızın arkasında ve yanlarında büyük açıklıklar görebilirsiniz. Peki bunun sebebi ne?

Erkek tipi kellik, genetik faktörlerin ve vücudunuzun erkek cinsiyet hormonları veya androjen üretiminin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Daha spesifik olarak, erkek tipi saç dökülmesi dihidrotestosteron veya DHT hormonuna karşı genetik duyarlılığınızın olmasından kaynaklanmaktadır.

DHT, vücudunuz tarafından testosteronun bir yan ürünü olarak oluşur. Testosteron erkekler için çok çeşitli biyolojik süreçlerde önemli bir role sahiptir. Bunlar doğumdan önce erkek cinsel organının oluşumundan kas kütlenize, kemik gücünüze ve erkeksi sese kadar her şeyi etkilemektedir. Vücudunuz testosteronu diğer önemli hormonlar için yapı taşı olarak kullanır.

Benzer şekilde, testosteronunuzun küçük bir miktarı 5 alfa redüktaz adı verilen bir enzim tarafından DHT’ye dönüştürülür. DHT, hayatınızın erken dönemlerinde kritik bir hormondur. Doğumdan önce, kadın özelliklerinin gelişimini engelleme, cinsel organınızın oluşumu gibi durumlara yardımcı olmaktadır. Ergenlik yıllarınız boyunca, DHT ve diğer bazı hormonlar yüz, kasık ve vücut tüylerinin büyümesinin yanı sıra erkek fiziksel özelliklerinizin tam olarak gelişmesini sağlamaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse DHT çocukluk ve ergenlik dönemindeki fiziksel gelişiminizde çok önemli ve merkezi bir rol oynar. Saç kökleriniz, androjen reseptörleri olarak bilinen ve androjenlere bağlanmak ve talimatlarını almak için tasarlanmış proteinlere sahiptir. DHT, saç köklerinizdeki androjen reseptörlerine bağlandığında, zamanla foliküller yeni saç üretmeyi bırakır ve tipik olarak erkeklerde saç dökülmesiyle ilişkilendirilen klasik V, M veya U şeklindeki saç çizgilerine neden olur.

İlgili Mesajlar

Anajen Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Önlemenin 6 Yolu

[email protected]

Sedef Hastalığı: Saç Dökülmesini Azaltmanın 10 Yolu!

[email protected]

Yorum Yap