Evde cilt bakımı nasıl yapılır

En Pratik Evde Cilt Bakımı Yapma Yöntemleri

Cilt bakımı, cilt sağlığının korunması açısından önemli bir rutindir. Doğru cilt bakımı yapılmadığında ya da zamanında önlem alınmadığında ciltte ciddi anlamda problemler görülmeye başlar. Bu yüzden cilt bakım uzmanlarına bırakmadan evde cilt bakımı yapmanız gerekir. Peki, evde cilt bakımı nasıl yapılır?

 

10 Adımda Evde Cilt Bakımı

Evde cilt bakımı

Evde cilt bakımı yapmak için uygulamanız gereken bazı bakım yöntemleri bulunmaktadır. Bunları doğru şekilde uyguladığınızda ve aksaklık yapmadan devam ettiğinizde cilt sağlığını koruma altına alabilir, cildinizin daha taze ve göz alıcı kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte evde cilt bakımı için uygulayabileceğiniz 10 pratik yöntem…

Cildini Temizleyin

Gün içinde yapılan makyajlar, trafik isi ve çevresel diğer faktörler, cildinizin kirlenmesine neden olur. Bu kirlerin bazılarını gözle görülür şekilde fark etmeyebilirsin, bu yüzden evde cilt bakımı yapmaya başlamadan önce cildiniz bol su ve köpükle mutlaka yıkamalısın.

Cildini Arındır

Cilt gözenekleri, makyaj kalıntıları gibi cildin temizlenmesini engelleyen etkenleri temizlemek için bazen sadece cilt temizliği tek başına yetmez. Bu yüzden cildini temizledikten sonra bir de tonik yaparsan, cildin çok daha temiz bir hal almış olur.

Peeling Uygula

Cildin güzelliğini korumak için cildi ölü hücrelerden arındırmak gerekir. Bu da tek başına temizleme ile tonik uygulamakla elde edilebilecek bir şey değil. Cildini arındırdıktan sonra peeling uygulayarak cildini ölü hücrelerden arındırabilir, böylelikle daha parlak bir cilde sahip olabilirsin.

Cildini Mutlak Nemlendir

Mevsim geçişleri, ısı değişimleri gibi etkenler, cildin kurumasına ve canlılığını yitirmesine neden olur. Cildin nem ihtiyacını dengelemek için öncelikle su içmeyi alışkanlık haline getirmelisin. Bunun haricinde daha nemli ve korunmuş bir cilde sahip olmak için ise cildini mutlaka bakım yaparken nemlendirmeyi ihmal etmemelisin.

Cilt Tipine Göre Bakım Yap

Cilt bakımı yaparken sen de klasik bir bakım uyguluyorsan yanılıyorsun. Çünkü her cilt tipi farklı bir bakım gerektirebilir. Bu yüzden cilt bakımı yaparken en çok dikkat etmen gereken konu, cildine uygun cilt bakım ürünleri kullanarak bakım yapmak ve cildine özel bir bakım rutini oluşturman gerekir.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korun

Özellikle yaz aylarında deniz, kum, güneşin keyfini çıkartırken cildini de düşünmek zorundasın. Çünkü yaz aylarında güneşin zararlı ışınları (UV) cildine daha fazla temas eder ve bu da cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Bu yüzden yazın güneşe çıkarken ya da denize gireceksen mutlaka güneş koruyucu krem ile cildini koruma altına almalısın.

İhtiyacına Yönelik Bakım Yap

Cilt bakımı yaparken bir de cildinin ihtiyacına göre bakım yapmayı da ihmal etmemelisin. Mesela cildinde sivilce ya da akne varsa, öncelikle bu sorunları çözmene yardımcı olacak bakım rutini uygulamalısın. Uzman bir doktordan destek alabilir ya da cilt bakım uzmanın ile görüşerek bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

Evde cilt bakımı yaparken yardımcı olacak Uraw aydınlatıcı leke kremi kullanabilirsin.

Aydınlatıcı leke kremi
Sipariş vermek için tıkla

Cildine Maske Uygula

Cildine vitamin, mineral ve gıda takviyesi yapman da cilt bakım rutininde uyman gereken kurallardan biridir. Cildini temizlemen, toniklemen, peeling uygulaman tek başına yeterli gelmeyebilir. Bunu destekleyecek cilt bakım maskeleri uygulayarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsin.

Bol Bol Su Tüket

Cilt bakımında uygulanan rutinler bir yana, su tüketmeyi kesinlikle hayat felsefesi edinmen gerekir. Su sağlıklı cilt hücrelerine sahip olman için tüketmen gereken ana besin kaynağındır. Unutma! Cilt hücrelerinin çoğu sudan ibarettir ve sen gerektiği gibi su tüketimine dikkat etmezsen bu hücrelere zarar verirsin, dolayısıyla cilt güzelliğine gölge düşürebilirsin.

Beslenmene Dikkat Et

Evde cilt bakımı yaparken sadece kullanacağın malzemeler ya da uyguladığın cilt bakım rutini tek başına yeterli gelmez. Dengeli ve düzenli beslenmeyi ihmal ettiğinde de cildine zarar verebilirsin. Bu yüzden uzmanların da önerdikleri gibi düzenli ve dengeli beslenme kesinlikle hayat felsefen olmalıdır.

Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için çokça para harcamana gerek yok. Evde cilt bakımı konusunda dikkat etmen gerekenleri biliyorsan ve bunları da doğru şekilde uyguluyorsan, sağlıklı bir cilde sahip olman çok da zor olmayacaktır.

Sana söylediklerim genel evde cilt bakımı ile ilgilidir. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer cilt sorununu bilmiyorsan, evde cilt bakımı yapmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmanla görüşmelisin.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Leke Giderici, Cilt Aydınlatıcı Krem

Uraw Phantel Krem Nedir?

İlgili Mesajlar

Leke Giderici, Cilt Aydınlatıcı Krem

[email protected]

Selülit Nasıl geçer? Selülitin Nedenleri ve Doğal Tedavisi

[email protected]

Ciltte Koyu Leke: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

[email protected]

Yorum Yap