Elma Sirkesinin Saç Sağlığına 6 Mucizevi Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

Elma Sirkesi, iki aşamalı bir fermantasyon sürecinde yapılmaktadır. Bu fermantasyon işlemi çözeltiyi canlı kültürler, mineraller ve asitlerle zenginleştirir. İnsan saçı hafif asidik bir pH’a sahiptir. Bu oran ortalama 4.0-5.0 aralığındadır. Saç ve saç derisinin asidik yapısı onu bakteri ve mantarlara karşı korur. Derinin altında, kıl folikülü yoluyla sebum salgılayan yağ bezleri bulunur. pH’ı asidik olans ebum saç derisinin yağlanmasını sağlayarak kafa derisini korumaya çalışır.

Saçın asidik yapısı aynı zamanda saç kütiküllerinin düz durmasını sağlayarak saça parlak, pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Böylece saçı nem kaybından korur. Şampuanlar, içerdikleri temizlik maddeleri nedeniyle alkalidir, bu nedenle şampuanlamadan sonra saçlarınız kuru ve kırılgan olabilir. Saç kremleri doğası gereği asidiktir ve bu nedenle saç PH’ını doğal haline getirir. Elma Sirkesi saç derisi sağlığını iyileştirmek, saçı güçlendirmek ve aynı zamanda parlaklığı artırmak için durulama işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

1. Saçın pH’ını dengeler.

Elma Sirkesi doğası gereği asidiktir ve bu nedenle saça uygulandığında, saçınız alkali pH’ı düşmektedir. Elma sirkesi alkaliliğin dengelenmesine yardımcı olan iyi miktarda asetik asit içerir. Alkalin olan saçlar donuk, kırılgan veya karmaşıktır. Saçınızda bazı şampuanları (PH’da alkali) kullandıktan sonra pH seviyesini normale döndürmenizin gerekmesinin temel sebebi budur.
Dikkat: Elma sirkesini saçınızda kullanmadan önce seyreltilmiş olduğundan emin olun çünkü çok asidiktir. Bunu su ile seyrelterek yapabilirsiniz.

2. Saç derisi sağlığını korur.

Elma sirkesi, saçın PH’ını hafif asidik hale getirir ve kepeğe neden olan bakteri ve mantarları kafa derisinden uzaklaştırır. Öte yandan elma sirkesi anti-enflamatuar yapısı nedeniyle, kuru ve pul pul kafa derisinde meydana gelen cilt iltihabını önler.

3. Saçın birikintilerden arınmasını sağlar.

Elma sirkesi, saç derisinin temizlenmesine yardımcı olan alfa-hidroksil içerir. Bu da ölü deri hücrelerinin giderilmesine ve saçın görünümünün iyileşmesine, kaşıntının azalmasına, dolaşmanın hafiflemesine yardımcı olur.

4. Saçı şekillendirir.

Elma Sirkesi saçları yumuşatmak ve saçınıza nem kazandırmak için saç kremi olarak kullanılabilir. Saç kremi olarak elma sirkesi kullanmak, saçınızın daha kolay şekil almasına yardımcı olacaktır.

5. Parlaklığı arttırır ve dolaşmayı en aza indirir.

Elma sirkesi kullanımı saçın pH’ını dengeleyerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu da saçların dolaşmasına veya takılmaya daha az eğilimli hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi saçların ışıl ışıl parlamasına yardımcı olur.

6. Saç büyümesini destekler.

Elma sirkesinin temizleyici, onarıcı ve iyileştirici özelliklerinden bahsetmiştik. Tüm bu faydaları sayesinde saç sağlığının korunmasına ve kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olan elma sirkesi, saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesini özellikle şampuanlama işleminden sonra saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Yarım fincan elma sirkesini 1 fincan suyla karıştırın ve şampuanla yıkadığınız saçınıza iyice sürün. Yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın. Elma sirkesinin asidik koku çok şiddetliyse karışıma birkaç damla esansiyel yağlardan lavanta yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya hindistancevizi yağı katabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Bakım İpuçları: Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumanın 6 Yolu

[email protected]

Kabarık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

[email protected]

Pirinç Suyunun Saç Sağlığına Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Yorum Yap