Ciltte Koyu Leke: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Cilt yüzeyinde meydana gelen ve günümüzde hemen her bireyde sıklıkla görülen koyu lekeler genellikle güneşe maruz kalma sonucunda ortaya çıkan bir çeşit cilt problemidir. Deride meydana gelen bu cilt koyu lekeleri genellikle hiperpigmentasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen vücudumuz bazı bölgelerde aşırı melanin (cildinize, gözünüze ve saçınıza rengini veren pigment) üretme eğilimindedir. Melanin ne kadar fazlaysa cildiniz o kadar koyu olur. Neyse ki cildiniz için yapacağınız birkaç basit önlem ve doğru analizle koyu lekelerden zamanla kurtulabileceğinizi unutmayın.

Ciltte Koyu Lekeler Neden Olur?

Ciltte meydana gelen koyu lekeler çoğu kez güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıksa da aynı zamanda bu renk değişikliklerinin farklı nedenleri de olabilir. Ciltte koyu leke oluşumuna neden olan en yaygın durumlar arasında:

Güneşe Maruz Kalma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi cilt lekelerinin en yaygın nedeni güneşin UV ışınlarına doğrudan maruz kalmaktır.

Melazma

Koyu lekeler ayrıca melazma gibi belirli cilt sorunlarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle kadınlarda daha yaygındır ve vücudun küçük bölgelerinde renk değişikliğine neden olur. Genellikle hamilelik sırasında görülür.

Bazı İlaç Tedavileri

Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ve psikotrop ilaçlar gibi bazı ilaç tedavileri hiper pigmentasyona neden olabilir. Bu da ciltte koyu leke oluşumları olarak bir nedendir.

Enflamasyon veya Yaralar

Bazen sivilce veya akne sonrasında ciltte koyu lekeler kalabilir. Bu genellikle zamanla kendiliğinde geçen bir durum olsa da çoğu kez uzunca süre ciltte belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Öte yandan sivilce ve akne oluşumlarının geride bıraktığı renk değişikliği açık ten rengine sahip bireylerde kırmızımsı veya morumsu renklerde görülebilir. Koyu tenli bireylerde ise tipi olarak kahverengi tonlarında kendini göstermektedir. Tüm bu durumların yanında vücudunuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelen yaralarda iyileştikten sonra geride koyu lekeler bırakabilir.

Kozmetik Ürünler

Cilt sağlığınız söz konusu olduğunda her daim kullanacağınız veya kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bazı kozmetik ürünler cildinizde tahrişe neden olabileceği gibi koyu lekelerin oluşmasına da neden olabilir.

Ciltte Koyu Lekelerin Belirtileri Nelerdir?

Ciltte meydana gelen leke oluşumları çoğunlukla ten renginizle bağlantılı olarak açık veya koyu tonlara sahip olmaktadır. Cilt lekeleri bildiği üzere çoğunlukla açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar farklı tonlara sahiptir. Bu lekeler cildinizle aynı dokuya sahip olmakla beraberinde ağrıya veya yanmaya neden olmazlar. Yani size herhangi bir zarar verme eğiliminde değillerdir. Öte yandan koyu lekeler genellikle vücudunuzun düzenli olarak güneşe maruz kalan yerlerinde oluşur. Bu çoğunlukla yüzünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve sırtınızı etkilemektedir.

Yüzünüzdeki Koyu Lekeleri Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Uraw Aydınlatıcı Krem, cilt lekelerinden muzdarip bireylere çözüm olan eşsiz bir üründür. Özellikle her ten rengine sahip bireylerin kullanımına uygun olmasıyla bilinen bu eşsiz leke giderici krem, içeriğindeki Symwhite Plus maddesi sayesinde melanin sentezinde azalma sağlayarak ciltte aydınlatıcı bir etki yaratmaktadır. Öte yandan alternatif tıbbın yüzyıllardır cilt sağlığında tercih ettiği baobab yağı sayesinde güneşin ve çevresel etkenlerin verdiği cilt hasarının onarılmasına yardımcı olurken çiğdem çiçeği sayesinde kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının yenilenmesine destek olur.

Uraw Aydınlatıcı Leke Kremi İçeriği

Symwhite Plus, VC-IP, Shea yağı ve Badem Yağı, nar ekstratı, Alfa Bisabolol, Baobab Yağı, Limon Çekirdeği Yağı, Crocus Crysanthus Extract

Symwhite Plus: Çam ağacından elde edilen pinosylvin’den ilham alınan ‘Phenylethyl Resorcinol’ ve ‘Bisabolol’ içerir. Bu iki kombinasyon melanin sentezinden azalma sağlayarak, cilt üzerinden aydınlatıcı etki gösterilmesine olanak sağlar.

VC-IP: Tirozinaz enzimini inhibe ederek, melanin sentezinin düzenli olmasına yardımcıdır. Bu şekilde beyazlatıcı ve aydınlatıcı etki gösterir.

Baobab Yağı: E vitamininden ve antioksidanlardan zengin içeriğe sahip buğday, güneşin ve çevresel etmenlerin etkisi ile yıpranmış cilt dokusunun yenilenmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Limon Çekirdeği Yağı: Cilt dokusunu sıkılaştıran ve cildin dengeli bir renk tonuna sahip olmasını sağlayan limon çekirdeği yağı, diğer aktiflerin etkilerini arttırarak, portakal kabuğu görünümünün giderilmesinin ardından daha sıkı bir cilt dokusunun elde edilmesine yardımcı olur.

Crocus Crysanthus Extract: Gençliğin ve güzelliğin sembolü olan Çiğdem çiçeğinden elde edilen etken madde, kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının yenileyerek düzenlenmesine yardımcı olur. Hücreler arası iletişimi kolaylaştırarak cildin yenilenme sürecinin hızlanmasını destekler.

Koyu Lekeler Nasıl Önlenir?

Koyu lekelerin ana nedeni doğrudan güneşe maruz kalmaktır. Ultraviyole ışınları ciltteki melanin üretimini arttırır. Bu konuda alacağınız birkaç basit önlem sayesinde cildinizde meydana gelen lekelerin artmasını durdurabilir veya yeni cilt lekelerinin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Güneş Kremi

Güneş kremi, cildinizi ultraviyole ışınlarından korumada hayati bir role sahiptir. Cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçerek hiperpigmentasyonu önlemek için günlük olarak kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aydınlatıcı kreminizi güneş kremi ile birlikte kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi unutmayın.

Şapka veya Bezle Örtün

Cildinizi uzun saatler boyunca güneşe maruz bırakmak istemiyorsanız yanınıza şapka, bez veya şemsiye alabilirsiniz. Bu aksesuarlar ile yüzünüzü doğrudan güneşe maruz kalmaktan koruyun. Günümüzün teknolojik olarak gelişmiş dünyasında, hiperpigmentasyon ve karanlık noktalar kolaylıkla tedavi edilebilir. Etkili sonuçlar için tedaviye başlamadan önce bir dermatoloğa danışmayı unutmayın.

İlgili Mesajlar

Uraw Aydınlatıcı Krem

[email protected]

Cilt Kuruluğu Nedir? Nasıl Önlenir?

[email protected]

En Pratik Evde Cilt Bakımı Yapma Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap