Çemen Otu Saça İyi Gelir mi? | Evde Saç Bakımı

Çemen otu, çoğunlukla Kuzey Amerika, Mısır, Hindistan ve Ortadoğu’da yetişen, ülkemizde ise özellikle Yozgat ve Kayseri yörelerinde sıklıkla rastlanan minik kahverengi tohumlar içeren bir bitkidir. Birçok cilt ve saç problemini iyileştirmede kullanılan bu ot, günümüzde doğanın insanlığa sunduğu evde bakım ürünleri arasında yer alıyor.

Çemen otu: kepek, saç dökülmesi, saç incelmesi, kuru ve kaşıntılı kafa derisi gibi birçok saç probleminin tedavisi için onlarca yıldır kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar ve popüler saç bakım uzmanlarının yorumları çemen otunun saçları daha kalın ve uzun yapan özel bir formüle sahip olduğunu göstermektedir.

Çemen Otunun Saç Sağlığına Faydaları

Yüzyıllardır saç ve cilt bakımında sıklıkla tercih edilen çemen otu, son zamanlarda yapılan araştırmalarla bir hayli popülerlik kazanmıştır. Özellikle düzenli kullanımlarda saç köklerini büyüten ve parlak gösteren bu ot, saç sağlığının korunmasına büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Düzenli olarak çemen otu kullanan kişilerde saçın daha dolgun, kalın, güçlü, parlak ve en önemlisi kaşıntılı kafa derisi problemlerini çözebildiği görülmüştür.

Çemen otu: proteinler, A vitamini, K vitamini, C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Tüm bu bileşenler çemen otunu saç dökülmesi, kepek ve kuruluk, kellik ve saç incelmesi gibi kafa derisi sorunlarıyla başa çıkmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu ot kafa derisi problemlerini tedavi eden yüksek miktarda nikotinik içermektedir ve saç köklerinin nemlenmesine yardımcı olan bol miktarda lesitine sahiptir. Çemen otunun saça diğer faydaları ise:

 • Saçı güçlendirir ve saç dökülmesini önler.
 • Saç büyümesini destekler.
 • Saç ve saç derisini besler.
 • Doğal bir saç kremi olarak kullanılabilir.
 • Saça ışıl ışıl parlaklık katar.
 • Kepek ve diğer kafa derisi problemleriyle mücadele eder.

Çemen Otu Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur mu?

Çemen otunun saç dökülmesini önleyebileceğine dair sayısız araştırma yapılmıştır. Düzenli olarak çemen otu kullanan kişilerde önemli ölçüde saç kaybını azalttığı görülmüştür ancak bu saçınızın neye bağlı olarak döküldüğüne göre değişiklik göstermektedir. Her şeyden önce saç kaybınızın altında yatan sebebin bulunması en önemlisidir.

Saç dökülmesinin nedenini bilmek, çemen otu tedavisine başlamadan önce en önemli durum olacaktır. Saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasında stres, hormonal değişiklikler, genetik faktörler ve yanlış beslenme yer almaktadır. Herhangi bir evde saç bakımı tedavisine başlamadan önce saç dökülmesinin temel nedenini öğrenmek için bir uzmana başvurmanız çok önemlidir.

Saç dökülmesini etkileyen faktörlere odaklanarak sağlıklı saçlara sahip olmak için protein, demir, çinko ve esansiyel yağlar gibi bazı madderi almanız gerektiğini unutmayın. Tüm bu bileşenlerin eksikliği sağlıksız saçlara ve dolayısıyla kırılan saçlara sebep olmaktadır. Saç sağlığını desteklemek için balık, et, kuruyemiş, baklagiller gibi protein açısından zengin besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Ispanak, bitkisel yağlar, yeşil sebze, yumurta ve kabuklu yemişlerde saç sağlığına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Genel olarak lifle zenginleştirilmiş dengeli bir diyet uygulaması, saç uzamasını ve sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir. Çemen otunu diyetinize dahil etmek, saçınızın büyümesi için ihtiyaç duyduğı temel besinleri almasına yardımcı olabilir.

Kuru ve tahriş olmuş bir saç derisi de saç dökülmesine neden olabilir. Çemen otu tozundaki yüksek anti-enflamatuar içerik, kafa derisi mantarlarının önlenmesine, cildin yatışmasına ve saç derisinin nemlenmesine yardımcı olabilir.

Saç İçin Çemen Otu Maskesi Tarifi

Çemen otunun saç sağlığına faydalarını bildiğinize göre artık nasıl kullanabileceğinize geçebiliriz. Çemen otunu evde kolay bir saç bakım ürününe çevirerek eşsiz sonuçlar alabilirsiniz. Evde basitçe hazırlayabileceğiniz saç için çemen otu tarifi:

Tarif 1

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı çemen otu tozu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı / hindistan cevizi yağı / shea yağı
 • 3/4 bardak su

Hazırlanışı

 1. Tüm malzemeleri karıştırın.
 2. Karışımınızdan macun elde ettikten sonra 10 dakika dinlenmeye bırakın.
 3. Macunu ıslak saça uygulayın ve 20-30 dakika bekleyin.
 4. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve bol suyla durulayın.

Tarif 2

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı çemen otu tohumu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı / hindistan cevizi yağı / shea yağı
 • 3/4 bardak su

Hazırlanışı

 1. Çemen otu tohumlarını 1 gece ıslatarak bekletin.
 2. 1 bardak su içerisine çemen otu tohumlarını ve diğer malzemeleri ekleyerek macun haline getirin.
 3. Macunu ıslak saçlara uygulayın ve 20-30 dakika bekletin.
 4. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve bol suyla durulayın.

İlgili Mesajlar

Pirinç Suyunun Saç Sağlığına Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Moringa Yağının Saç Sağlığına Mucizevi Etkisi

[email protected]

Saç Uzaması İçin Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır? | Doğal Saç Bakım Önerisi

[email protected]

Yorum Yap