Baobab Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası | Doğal Saç Bakımı

Baobab yağı sıcak ve kuru iklim bölgelerinde yetişen baobab ağacının meyvesinin tohumlarından elde edilmektedir. Yağın oldukça altın sarısı bir rengi, ipeksi bir hissi ve topraksı bir aroması vardır. Herhangi bir kimyasal madde ile karıştırılma olasılığı daha düşük olduğu için ‘soğuk preslenmiş’ baobab yağı tercih edilmelidir.

Baobab Yağını Bu Kadar İnanılmaz Yapan Nedir?

Baobab yağı, yüzyıllardır cilt ve saç sağlığına kattığı faydalarından dolayı sıklıkla tercih edilmiştir. C vitamini, A vitamini, E vitamini ve D vitamini gibi önemli vitaminlerle dolu olan bu yağ, saçların yumuşamasına ve epidermisi onarmaya yardımcı olan oleik asit ve linoleik asit gibi yağ asitleri bakımından da zengindir.

1. Saçı nemlendirir.

Baobab yağı , yüksek C vitamini içeriği ve antioksidan özellikleri ile harika bir nemlendirici etkiye sahiptir. Tıpkı kuşburnu yağında olduğu gibi baobab yağının içerisindeki yağ asitleri kafa derisindeki dokuların yenilenmesine, cildin onarılmasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Öte yandan içerisindeki A ve E vitaminleri ile beraberinde gelen antioksidan ve koruyucu özellikleri, kafa derisi sağlığının korunmasına ve olası enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

2. Saç köklerini besler.

Baobab yağının ipeksi dokusu ve besleyici özellikleri onu mükemmel bir saç bakım ürünü yapmaktadır. Baobab yağı, kuru ve tahriş olmuş saç derisini yatıştırmaya yardımcı olabilecek ve kaşıntı ve tahrişe yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Nemlendirici özelliği saç derisini ve saç köklerinizi beslemeye yardımcı olur.

3. Saçı güçlendirir.

Baobab yağı, saç tellerini nemlendirmek ve güçlendirmek, onları kırılmaya ve kopmaya karşı daha az eğilimli hale getirmek için oldukça etkilidir. Yağın amino asitleri ve nemlendirici özellikleri, daha uzun ve daha güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

4. Saça elastikiyet katar.

Saçınız kırılgan ve kuru mu? Öyleyse baobab yağını ısıtın ve saç köklerine uygulayın. Sıcak bir havluyla saçlarınızı kapatın ve 1 saat kadar bekletin. Bu işlem sonrasında baobab yağının nemlendirici özelliği sayesinde saçlarınızı daha fazla elastikiyet ve daha az kırılma için güçlendirdiğini hissedebilirsiniz. Öte yandan baobab yağının anti-enflamatuar etkisi, foliküllerin beslenmesine destek olarak kuru ve tahriş olmuş saç derisini yatıştırmaya yardımcı olur.

5. Kafa derisini korur.

Baobab yağının palmitik, linoleik ve oleik asitlerinin cildi yumuşatmaya ve kuruluğu önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Böylelikle kafa derisinde meydana gelen kuruluk ve tahriş durumlarının iyileştirilmesine hatta önlenmesine yardımcı olabilir.

Baobab yağındaki omega yağ asitleri cildinizin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur ve tahriş olmuş ya da güneş yanığı olmuş kafa derisinin iyileşmesine yardımcı olur. Yağın yüksek doymuş ve doymamış yağ içeriği aynı zamanda ciltteki su kaybını azaltmaya yardımcı olur ve bariyer işlevini geliştirerek sıkı ve genç görünmesini sağlar .

İlgili Mesajlar

Saç Bakımı İçin Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Avokado Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Evde Basitçe Hazırlayabileceğini Saç Bakım Tarifleri

[email protected]

Yorum Yap