Anajen Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşamınız boyunca saç folikülleri üç aşamadan oluşan bir saç büyüme döngüsüne sahiptir. Bunlar: anajen, katejen ve telojen evreleridir. Bu üç aşamanın her biri beslenme, yaş, genetik faktörler ve genel sağlık gibi çeşitli durumlara bağlı olarak gelişim gösterir.

Sahip olduğunuz saç kökü sayısı veya saçınızın kalınlığı ve dokusu gibi bazı ayrıntıları değiştiremeseniz de, saçınızın uzama hızı zamanla değişebilir. Saçınızın uzama hızı yaşam tarzı başta olmak üzere, saç büyüme döngüsü, toksinlere veya kimyasal ilaçlara maruz kalma gibi kontrol edilemeyen faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Anajen saç dökülmesi ciddi bir enfeksiyon, toksinlere maruz kalma veya kemoterapi gibi sert tıbbi tedaviler gibi durumlarla beraberinde stres etkeni tarafından tetiklenen bir saç dökülmesi şeklidir. Bu tip saç dökülmesi, aynı anda önemli sayıda saçı kaybetmenize neden olabilir. Bu yazımızda anajen saç dökülmesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kontrol altına alınabileceğini anlattık.

Anajen Saç Dökülmesi Nedir?

Vücudunuzdaki her kıl, derinin altındaki bir folikülden büyür. Tüyler, büyümeyi hızlandırmak için oksijenli kan ve gerekli besinleri sağlayan küçük kan damarları tarafından beslenir. Saç büyüme döngüsünün ilk aşaması anajen yani büyüme aşamasıdır. Büyüme aşamasında saçları etkileyen ani saç dökülmesi anlamına gelen anajen saç dökülmesi, saç folikülünün metabolik aktivitesini bozan bir olay veya stres etkeni tarafından tetiklenir.

Anajen Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak anajen saç dökülmesi tedavisi, hastanın saç dökülmesinden muzdarip olduğu süreyi sınırlamayı amaçlamaktadır. Anajen saç dökülmesi tipik olarak kemoterapi veya radyasyonla tetiklendiğinden, özellikle saç dökülmesi için tedavi gerekli olmayabilir. Çoğu durumda, hastalar tedavi sürecini tamamladıktan sonraki üç ila altı ay içinde eski saçlarına kavuşmaktadır. Bu tip saç dökülmesinin şiddetini azaltmak için günümüzde kullanılan tedavi yöntemi kafa derisi soğutması ve topikal ilaçlardır.

Kemoterapi Sırasında Saç Derisinin Soğutulması

Saç dökülmesi, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin ortak bir yan etkisidir. Anajen tipi saç dökülmesi kemoterapi gören yaklaşık 1000 hastanın %78’ini etkileyen en yaygın yan etkilerdendir. Kafa derisi hipotermisi olarak da bilinen kafa derisi soğutmanın kemoterapi gören hastalarda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu tedavi, saç köklerine ulaşan kemo ilacı miktarını sınırlayarak, kan akışını azaltmak için kafa derisindeki kan damarlarını kısıtlayarak çalışır.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gece Saçınıza Nasıl Bakmalısınız?

[email protected]

Erkek Tipi Kellik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Sedef Hastalığı: Saç Dökülmesini Azaltmanın 10 Yolu!

[email protected]

Yorum Yap